Zlato (oz) / USD
1 950,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
44 054,52
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,02 %
USD / CZK
22,58
0,03 %
Zlato
Zelená výprodeji italského zlata?

Evropská centrální banka (ECB) nemá námitek proti návrhu zákona italské vládní strany Liga, která se snaží využít zlatých rezerv státu k sanaci deficitu státního rozpočtu. Zlaté rezervy, které jsou uloženy v italské centrální bance, patří podle ECB státu, a nikoli centrální bance. Totéž tvrdí i Liga.

ECB uvedla, že smlouvy Evropské unie nepoužívají koncept vlastnictví ve vztahu k oficiálním zlatým rezervám. Foto: iStock

Návrh zákona, který v únoru předložil ekonomický expert Ligy Claudio Borghi, byl kritizován centrální bankou i opozicí, která tvrdí, že jejím cílem je neumožnit vládní koalici rozprodat národní zlatý poklad kvůli řešení problémů s veřejnými financemi.

V oficiálním stanovisku zveřejněném na internetových stránkách ECB banka uvedla, že smlouvy Evropské unie nepoužívají koncept vlastnictví ve vztahu k oficiálním zlatým rezervám, ale zabývají se pouze otázkou jejich „výhradního držení a nakládání s ním“.

Guvernér ECB Mario Draghi také požádal italskou vládu, aby plně respektovala nezávislost centrální banky. Stanovisko ECB rovněž upřesnilo právní výklad smluv, podle kterých se zlaté rezervy nesmějí převádět z rozvahy italské centrální banky do státního rozpočtu.

Kdo tedy vyhrál? Vládní koalice, nebo centrální banka? Na to je nyní složité odpovědět, protože zúčastněné strany popisují současnou i budoucí situaci zcela odlišně. Borghi například agentuře Reuters řekl, že názor ECB je jeho vítězstvím. Sdělovací prostředky to rovněž chápou jako zelenou vládnímu záměru.

Různé výklady

Vztahy mezi centrální bankou a koalicí Ligy a Hnutí pěti hvězd, která se vlády ujala před rokem, jsou dlouhodobě napjaté. Koalice často vinila centrální banku z nedostatečného dohledu, který v posledních letech způsobil řadu bankovních krachů, při kterých tisíce Italů ztratily své úspory. 

Koalice říká, že rozhodnutí ECB lze chápat jako omezení, nebo dokonce zbavení pravomoci italské centrální banky nezávisle přijímat rozhodnutí týkající se držení a správy oficiálních devizových rezerv, které jsou ale nezbytné pro plnění jejích úkolů. 

Itálie je čtvrtým největším držitelem zlata na světě s 2451,8 tuny vzácného kovu. Ten pokrývá dvě třetiny veškerých devizových rezerv země. Není proto divu, že spor o pravomoci nakládat s tímto pokladem je tak vyostřený.

Italská vláda nyní předložila další návrh zákona, jehož cílem je dát vládě a parlamentu právo jmenovat pětičlennou správní radu centrální banky a ukončit současný systém, podle kterého jsou její členové jmenováni hlavně bankou.

(rek)