Zlato (oz) / USD
1 828,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 188,61
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,00 %
USD / CZK
21,44
0,00 %
Zlato
Zabývat se volatilitou zlata nemá pro drobné investory žádnou cenu

Cena zlata se může během jednoho dne zvýšit nebo snížit o 30 dolarů, což je ona pověstná vysoká volatilita. Pro českého zájemce o zlato je to poměrně dost peněz. U jedné unce zlata jde o celkové rozpětí až 1400 korun. Jenže když si vzpomeneme, že před rokem byla unce zlata o zhruba 400 dolarů levnější, podle dnešního kurzu o 9400 korun, vypadá uvažování o investici do zlata mnohem zajímavěji.

Fakt, že cena zlata v pátek klesla o 2,5 procenta, by neměl nikoho vystrašit. Spíš by měl povzbudit k nákupu. Foto: iStock

Zlato je aktivum, které obchodníci v době nejistoty milují. Jakmile strachu ubyde, obchodníci přesouvají kapitál jinam. To se ovšem netýká drobných investorů. Ti hledají spíš dlouhodobou jistotu, třeba jako spoření na důchod nebo zajištění na zlé časy. To se konečně děje už po staletí, jak nasvědčují stále hrnce plné zlatých mincí.

Dokonce i z dnešního makroekonomického hlediska je stále několik klíčových důvodů, proč zlato investory přitahuje. Podle krátkodobých trendů to tak nevypadá, ale dlouhodobé trendy zůstávají nedotčeny. S úrokovými sazbami na nule a centrálními bankami, které zběsile tisknou peníze (včetně naší ČNB, která si v letech 2013–2017 vyrobila přes dva biliony korun), zlato zcela jistě zamíří na historická maxima.

Konečně už se to zcela nedávno stalo. Pokud by se zopakovalo období 2009–2011, kdy značný tisk peněz vedl k obavám z inflace a dluhové krize a kdy zlato vytvořilo svůj stále platný dolarový rekord v hodnotě 1923,70 dolaru za unci, mohla by se cena zlata během několika let zdvojnásobit, tak jak se to přihodilo v roce 2011.

Historie se často opakuje

Vzhledem k tomu, že naplno probíhají rozsáhlé vládní stimulační programy (u nás předpokládaný rekordní deficit ve výši 500 miliard korun) a předkrizová situace se opakuje tím, že finanční systém zaplavuje ještě víc peněz než tehdy, přijde okamžik, kdy se správci majetku začnou nepříjemně rostoucí inflace bát a rozhodnou se nechat svěřené peníze nebo jiná aktiva odpočívat ve zlatých sejfech.

Že to funguje se přesvědčili loni. V uplynulém roce zisky zlata i přes nedávný pokles překonaly zisky akcií. Další důvod: Centrální bankéři už nepohrdají zlatem jako ČNB a v posledních letech jejich celosvětové nákupy vysoko převažují nad prodeji zlata.

Jak poznamenává norský portál CCN, někteří lidé se budou držet akcií, i když už měly, nebo mají rekordní ceny. Ale stačí jen malý pohyb kapitálu, abychom viděli velký pohyb na zlatém trhu. Dnešní cenu zlata kolem 1700 dolarů za unci považují mnozí analytici za přitažlivou, protože pesimisté operují poklesem na 1600 dolarů zatímco optimisté předpovídají, že zlato může do konce roku 2021 vystoupat až na 3000 dolarů za unci. Zabývat se denní volatilitou tak z tohoto pohledu nemá vůbec cenu. 

(rek)