Zlato (oz) / USD
1 726,14
0,61 %
Zlato (oz) / CZK
43 303,81
0,66 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
25,09
0,05 %
Zlato
Vzroste cena zlata nad historicky nejvyšší hodnotu?

Cena zlata už zaťukala na 1700 dolarů za unci, když investoři vyhledávali bezpečná útočiště v reakci na koronavirovou krizi. Zdravotní katastrofa v tomto měřítku je v globalizované ekonomice naprosto bezprecedentní a v současné době není jasné, kdy by mohla ustoupit.

Zlato přestalo být aktivem bezpečného ráje a stalo se komoditou, která reaguje na makroekonomické faktory. Foto: iStock

„Z finančního hlediska by panika trhů a nouzová opatření, jako například snížení úrokových sazeb v USA, mohly být předzvěstí toho, co přijde. Cenu zlata by to mohlo zvýšit nad historicky nejvyšší hodnotu 1900 dolarů,“ píše Tanya Jefferiesová na britském webu This is Money

Proč tedy cena zlata na 1900 dolarů nedosáhla, když se například výnos desetiletého amerického dluhopisu snížil na rekordní minimum 0,318 procenta? „Mnozí se divili, proč zlato nevyskočilo výš, když také akcie zaznamenaly nejhorší den od finanční krize v roce 2008,“ poznamenala komoditní analytička kanadské Scotiabank Nicky Shielsová v internetových Kitco News.

Pozitivní potenciál zlata se v pondělí omezil jen na rychlé zisky během noci, když drahý kov krátce prolomil 1700 dolarů za unci a poté klesl zpět na zhruba 1650 dolarů. Finanční experti podle Jefferiesové tvrdí, že obchodníci potřebovali prodat zlato, aby získali peníze na kompenzaci půjček a ztrát na akciovém trhu. 

„Zlato bylo zajištěním před akciovou inflací. V době zmatku je však králem hotovost, ne zlato,“ vysvětluje Shielsová. „Kromě toho se pro nákupy tzv. bezpečných přístavů hledají další aktiva, do kterých by bylo možné peníze investovat,“ míní analytička Scotiabank. 

Scotiabank navýšila zlatou prognózu

Proč zlato nestojí 1900 dolarů vzhledem k masivnímu přeceňování nominálních a reálných amerických výnosů? Nicky Shielsová si myslí, že vnímání zlata se změnilo. Přestalo být aktivem bezpečného ráje a stalo se komoditou, která reaguje na makroekonomické faktory, jako jsou úrokové sazby, výkyvy měn a citlivosti na riziko. I jako komodita si však zlato vedlo lépe než jiné komodity. Nedávný pokles cen ropy to jen podtrhl.

„V budoucnu bude nejistota na trzích zřejmě pokračovat, pokud nedojde ke koordinované reakci centrálních bank nebo ke snížení počtu případů korkonaviru v celosvětovém měřítku. Trhy zůstávají nesmírně nervózní a čekají spíše neplánovaná rozhodnutí centrálních bank,“ uzavírá Shielsová.

Scotiabank přesto zůstává dál ohledně zlata vysoce pozitivní. Svou prognózu průměrné ceny žlutého kovu pro letošní rok zvýšila z 1650 na 1750 dolarů za unci.

(rek)