Zlato (oz) / USD
1 970,16
0,29 %
Zlato (oz) / CZK
44 095,57
0,08 %
EUR / USD
1,17
0,19 %
USD / CZK
22,38
0,37 %
Zlato
Vyhraje-li Biden volby, zlato výrazně podraží, říká Peter Schiff

Investiční bankovní obr Goldman Sachs navýšil předchozí předpověď, že drahý kov během dvanácti měsíců dosáhne ceny 1800 dolarů za unci. Nyní bankovní analytici uvedli, že ceny 1800 dolarů by zlato mohlo dosáhnout už za tři měsíce, za šest měsíců 1900 dolarů a maxima 2000 dolarů do roka.

Jestli Donald Trump v listopadu prohraje volby, bude pravděpodobně cena zlata nad 2000 dolary už po volební noci, dalo by se parafrázovat ze Schiffova tweetu. Foto: iStock

Goldman Sachs ale není jediným významným představitelem hlavního proudu, který na zlato sází. Bank of America rovněž uvedla, že zlato může dosáhnout rekordní ceny před koncem roku 2020. Technický analytik Bank of America Paul Ciana řekl, že cena 1800 dolarů bude klíčovým bodem odporu před dalším zdražováním.

Mezitím zakladatel a generální ředitel poradenské firmy SGMC Capital ze Singapuru Massimiliano Bondurri agentuře Bloomberg řekl, že zlato by se mohlo do konce roku přiblížit 2000 dolarům za unci a mohlo by dál zdražovat. 

„Je tu mnoho důvodů ke zdražování. Především očekáváme, že oslabování dolaru bude pokračovat. Nejistota na trhu a v ekonomice také přispějí k růstu ceny, protože zlato funguje jako bezpečné útočiště. Nakonec se lidé začnou obávat inflace. Teď ne, ale později ano. A i tady je zlato dobrým zajišťovacím prostředkem. Můžeme tedy velmi snadno hovořit o 2000 dolarech za unci, možná už na konci roku. A cena možná půjde ještě výš, protože dřív, nebo později přijde znehodnocení dolaru.“

Přes 3000 dolarů za unci

Bondurri také uvedl, že mezi akciovým trhem a skutečnou ekonomikou dochází k zásadnímu rozporu. Důvodem jsou obrovské peněžní a rozpočtové stimuly. „A protože ekonomická čísla budou v letošním roce kvůli viru hrozná, je pravděpodobné, že zhodnocování zlata bude dál podporovat velké množství měnových a fiskálních stimulů, tedy množství likvidity, která je vstřikována do systému. A navíc tu jsou signály centrálních bank a vlád, že jsou připraveny udělat ještě víc.“

Edison Investment Research je ještě odvážnější, když říká, že zlato má potenciál jít až nad 3000 dolarů. Ředitel Edisonu Charles Gibson ve své zprávě napsal, že je to právě měnová politika americké centrální banky, co zlato velmi podporuje. 

Gibson se opírá o historickou korelaci mezi peněžní zásobou a cenou zlata. Čím víc dolarů, které jsou nebo mohou být v oběhu, tím vyšší je očekávaná cena zlata. „S celkovou měnovou základnou nyní 5,1 bilionu dolarů (vzhledem k úzké historické korelaci) by se cena zlata mohla velmi rozumně zvýšit na 1892 dolarů za unci a potenciálně až nad 3000 dolarů.“

„Centrální banka USA již utratila téměř dva biliony dolarů na nákup dluhopisů, což by mělo mít za následek růst celkového objemu peněžní základny na rekordních 5,5 bilionu dolarů. Odpovídající cena zlata by podle technického rozboru měla převýšit 2000 dolarů za unci a potenciálně vystoupat až na 3281 dolarů za unci,“ cituje ze zprávy Edisonu portál obchodu se zlatem Schiffgold.

Sám majitel portálu a zakladatel brokerského fondu Euro Pacific Capital Peter Schiff, jak uvedl web CryptoPotato, věří, že cena kovu by mohla dosáhnout nového historického maxima ještě před koncem roku, zejména pokud prezident Donald Trump nevyhraje volby.

Zajímavá spekulace

Zlato za pololetí získalo až 16,5 procenta. Pokud i v druhém pololetí zopakuje tento výkon, zakončí rok nad 2000 dolary. Jestli Donald Trump v listopadu prohraje volby, bude pravděpodobně cena zlata nad 2000 dolary už po volební noci, dalo by se parafrázovat ze Schiffova tweetu.

Respektovaný ekonom a komentátor Schiff se domnívá, že americké volby budou mít na trh s drahými kovy významný dopad. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Joe Biden je již jasným favoritem se značným náskokem. Pokud by byl zvolen, mohlo by to stlačit akciový trh, protože Biden se v prosinci 2019 zavázal, že zruší Trumpův zákon o snižení korporátních daní, což oslabí zisky firem. 

Podle časopisu Forbes se na tento scénář Wall Street připravuje. Pokud Biden uspěje a tradiční trhy se skutečně propadnou, drahý kov by mohl dostat obrovský impuls.

(rek)