Zlato (oz) / USD
1 273,02
0,16 %
Zlato (oz) / CZK
29 103,35
0,06 %
EUR / USD
1,13
0,03 %
USD / CZK
22,86
0,09 %
Zlato
Co všechno ovlivňuje cenu zlata

Zlato stouplo v ceně, když se investoři alespoň mírně snažili zajistit proti rizikům plynoucím z probíhajícího obchodního sporu mezi USA a Čínou. Jakousi zadní zarážkou byla cena pod 1200 dolary za troyskou unci, ale i tak zlato zaznamenalo nejdelší cyklus měsíčních ztrát od roku 2013.

Zlato stouplo v ceně, když se investoři alespoň mírně snažili zajistit proti rizikům plynoucím z probíhajícího obchodního sporu mezi USA a Čínou. Foto: iStock

Ceny zlata v srpnu podle agentury Reuters poklesla o 1,3 procenta. Byl to již  pátý měsíční pokles v řadě. Obvykle se píše, že snížení vyvažuje růst ceny dolaru, ale jak uvedla ve své situační zprávě Reuters, důvodů, jež ovlivňují cenu zlata, je celá řada.

„Během týdne jsme měli hodně rizik a poměrně dobrou podporu jsme získali ve výši 1200 dolarů a těsně pod touto hranicí. Mohli bychom mít dvojitý pozitivní efekt, kdyby se jednání o obchodní dohodě s Kanadou nevydařila a Trump na čínský dovoz skutečně uvalí další cla,“ konstatoval obchodní ředitel pro Asii a Pacifik brokerské firmy OANDA Stephen Innes.

„Vypadá to, že se manažeři zajištěných fondů konečně probudili a v průběhu týdne si koupili pojištění, aby se ochránili v případě, že by došlo k rozpadu akciového trhu,“ dodal Innes. Důvodů, jež ovlivnily vývoj ceny zlata však v úhrnu bylo podstatně víc.

Co sledují investoři

Kromě toho, že se vyjednavači Kanady a Spojených států nedohodli na revizi Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), se investoři ve svých úvahách také připravovali na další kolo obchodního konfliktu mezi USA a Čínou.

Cena zlata se v letošním roce snížila zhruba o 7,7 procenta i kvůli nárůstu amerických úrokových sazeb a turecké měnové krizi, přičemž investoři preferovali dolar jako bezpečné útočiště.

Index dolaru minulý týden v pátek klesl o 0,1 procenta na 94,669 proti koši šesti hlavních měn. Zakalkulovat bylo třeba i oslabení dolaru vůči čínskému jüanu, což způsobilo, že ceny byly pro čínské kupce levnější.

Investoři také pokračovali v likvidaci svých aktiv ve fondech zlata obchodovaných na burze, a to i poté, co se ceny zlata zotavily z jedenapůlletého minima ve výši 1159,96 dolarů, které trhy zaznamenaly v srpnu.

Zlato v cenných papírech

Americká holdingová společnost SPDR Gold Trust, největší světový fond s cennými papíry zajištěnými zlatem, zaznamenala od 23. července neustálý odliv investic, jež letos dosáhly devíti procent. Podobné je to i u dalších amerických fondů. Podle Commerzbank bylo jen v srpnu odprodáno 45 tun papírového zlata.

„Neustálý odliv investic ze zlatých fondů, rekordní počty spekulací na pokles ceny zlata a pozitivní americké ekonomické údaje jsou stále hlavní překážkou pro zlato a oživení může být jen krátkodobé,“ přidala další aspekty, které působí na cenu zlata, analytička indické brokerské společnosti Religare Securities Suganda Sašdeva.

„Cena zlata stále ještě může klesnout na 1185 dolarů za unci, protože psychologická hranice 1200 dolarů již v srpnu padla,“ dodává obvykle skeptický analytik agentury Reuters Wang Tao. Přesto žádná z velkých bank své pozitivní prognózy na září a závěr roku nezměnila.

(rek)