Zlato (oz) / USD
1 922,99
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Válečné zálohy

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Viktor Jevtuchov uvedl, že v důsledku amerických tarifů na ocel může Rusko zaznamenat ztráty ve výši dvou miliard dolarů a kvůli dovozním clům na hliník další miliardu. Oba kovy jsou klíčovým exportem Ruska. Pokud by však Rusko uvalilo své tarify na dovoz z USA, zcela jistě by to nejvíc postihlo americký automobilový průmysl.

Pokud obchodní válka vypukne plnou silou, je pravděpodobné, že na tom ztratí všichni. Spor ovlivní všechny globální měny. Foto: iStock

V roce 2017 dovezlo Rusko z USA zboží ve výši 12,5 miliardy dolarů, přičemž největší část tvořila letadla, automobily a zdravotnické prostředky. Samotný dovoz automobilů měl objem 837 milionů dolarů, informuje server GoldTelegraph.

Náměstek Jevtuchov hodlá problém nastupujících dovozních sazeb řešit se Světovou obchodní organizací (WTO), které plánuje navrhnout, aby i další země omezily svůj dovoz z USA. V obchodní válce, kdy se v úsilí o hospodářskou nadvládu používají místo zbraní cla, však na půdě WTO zatím nebyla učiněna žádná rozhodnutí.

Zlato jako záloha

Rusko již podniklo kroky k ochraně svých zájmů. V dubnu se zbavilo amerických pokladničních poukázek za téměř pět miliard dolarů. „To je špatná zpráva pro Fed (americká centrální banka). Zoufale totiž potřebuje kupce pro své dluhopisy k financování rostoucího zadlužení USA. Navíc Rusko v roce 2017 do svých rezerv přidalo 600 tisíc troyských uncí (18,66 tuny) zlata. Akumulace zlata je ruským trendem už od roku 2015,“ píše GoldTelegraph.

Další země, zejména Čína, hromadí zlato také již řadu let. Nárůst zahraničních nákupů zlata na zajištění jiných měn by časem mohl devalvovat americký dolar a sesadit ho z královského trůnu v systému globálních rezervních měn. To by pro zlato zcela jistě vytvořilo býčí (růstový) trh.

„USA uměle podhodnocují cenu zlata prostřednictvím obchodů s papírovým zlatem, aby zabránily další devalvaci dolaru. To na druhé straně, v Rusku a Číně, zlevňuje nákupy zlata a umožňuje jim zvětšovat své obrovské rezervy. A řada jiných zemí je následuje,“ tvrdí server.

Válka, dluhy, rezervy

V případě kolapsu dolaru jsou Rusko a Čína zajištěny dobře. Předpokládá se, že obě země zvažují svou měnu alespoň zčásti krýt zlatem jako zajištění proti americkému dolaru. Pokud by se tak stalo, pak by podle GoldTelegraphu americký dolar, který není krytý zlatem, mohl ztratit svou globální dominanci. „Zatímco hodnota měn bude kolísat, zlato si svou hodnotu udrží. Jako vždy bude drahocenný kov stabilním ostrovem uprostřed ekonomického chaosu,“ míní o zlatě server.

Rusko a Čína plují ve svém úsilí zvyšovat zlaté rezervy na stejné vlně, zatímco USA zůstávají, co se týče jejich skutečných zlatých rezerv,  vágní. Fed tvrdí, že má 8311 tun zlata, ale přesné množství nebylo nikdy zcela ověřeno, připomínají četní kritici.

Prezident Trump zdědil kolosální federální dluh ve výši 20 bilionů dolarů. Ten se za rok a půl jeho vlády zvýšil o 21,6 milionu dolarů. Celkové zadlužení však dosahuje zhruba 100 bilionů dolarů. V případě obchodní války by tato čísla mohla narůstat a zvýšit riziko inflace.

Pokud obchodní válka vypukne plnou silou, je pravděpodobné, že na tom ztratí všichni. Spor ovlivní všechny globální měny. Ekonomické turbulence potom nejlépe ustojí ti, kteří budou mít nejvíc zlata, uzavírá GoldTelegraph.

(rek)

Další z kategorie Zlato