Zlato (oz) / USD
1 908,34
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Societé Générale: Už se rýsuje příští recese

Po bankovním gigantu Morgan Stanley, je to obchodní banka Société Générale. Francouzská banka tvrdí, že zatímco světový růst je v současné době stabilní, rizika zhoršování jsou stále výraznější. Banka předpovídá, že příští recese v USA nastane v letech 2019 až 2020. Že z toho bude profitovat zlato, není třeba dodávat.

Société Générale uvedla, že zatímco dopad obchodní války na růst světového HDP je obtížné kvantifikovat, celosvětový obchod a růst HDP zpomalí. Foto: iStock

Čtyři z rizik bankrotu (obchodní války, korekce trhu, nejistota evropské politiky a tvrdé přistání čínské ekonomiky) se stávají významnými hrozbami. V příštích 12 měsících dojde k dalšímu zintenzivnění obchodní války mezi USA a Čínou, což způsobí škody na celosvětovém růstu spolu s prudkým přehodnocováním na finančních trzích.

Société Générale uvedla, že zatímco dopad obchodní války na růst světového HDP je obtížné kvantifikovat, celosvětový obchod a růst HDP zpomalí, neboť se zvýší dovozní ceny v ekonomikách, které vybírají cla, nebo ukládají kvóty.

Celosvětový objem obchodu oslabuje již dnes. Index světového obchodu a růst čínského exportu vyvrcholily. Obchodní válka mezi Čínou a USA ublíží ve většině věrohodných scénářů Číně, uvedla francouzská banka.

V roce 2017 činil čínský vývoz do USA něco přes 500 miliard dolarů, což jsou téměř 4 procenta HDP Číny. Snížení těchto toků o polovinu by znamenalo výrazné zpomalení růstu Číny. A s vahou Číny ve světové ekonomice kolem 15 procent by z toho bylo šokové zpomalení světového růstu.

Zranitelné ekonomiky

Societé Générale zaměřila své obavy na „zranitelné“ rozvíjející se ekonomiky, zejména Argentinu, Turecko, Brazílii a Jihoafrickou republiku, jejichž měny od počátku roku 2018 oslabily proti americkému dolaru o 18–20 procent. To přineslo růst zadlužení způsobený rostoucími americkými úrokovými sazbami.

Zpřísnění měnové politiky USA a konec levných peněz tak způsobuje růst rizik. A co je podle Société Générale ještě horší, americký cyklus zvyšování sazeb má pokračovat a tlaky na rozvíjející se tržní měny a jejich aktiva budou v roce 2019 pokračovat. Ekonomiky, které ignorují tlak na rozvíjející se trhy, se v blízké době pod tlak dostanou samy, míní banka.

Mraky se stahují  

Významnou hrozbou pro vyspělé ekonomiky jsou rizika na akciových trzích. Société Générale se pozastavuje nad tím, že indexy akciových trhů v USA dál vytvářejí nové rekordy, ačkoli většina akciových trhů ostatních vyspělých ekonomik je v posledních letech níže, zejména v Evropě.

Není to jen Société Générale, která tvrdí, že americké akciové trhy jsou už na vrcholu. Nejnovější zpráva americké investiční banky Morgan Stanley ukázala, že prognózy růstu akciového indexu S&P 500 se mají v příštím roce rychle snížit. Až dosud výrazná expanze v USA má být zastavena recesí v letech 2019 až 2020.

„Morgan Stanley, která dlouhodobě zlato nemá ráda a nepovažuje drahý kov za dobrou investici, ho najednou investorům začala doporučovat. Zřejmě v tušení zlých časů,“ poznamenává David Marášek, hlavní analytik akciové společnosti Zlato, který považuje analýzu Société Générale za přiléhavou.

Poslední valčík

V příštím roce bude americká ekonomika ještě posílena snížením daní a vyššími vládními výdaji. To spolu se solidním růstem zaměstnanosti podpoří růst soukromé spotřeby až do roku 2019. Snižování daní z příjmů právnických osob tak může být hybnou silou podnikatelských investic, které v poslední době rostly, ale v relativně úzkému rozsahu. Šly totiž hlavně do informačních technologií a ropných vrtů.

Je zřejmé, že pokud by daňové škrty byly hlavním faktorem silných investic, měly by být výdaje rozsáhlejší, uvedla francouzská banka. Je tak možné, že zisky z daňových škrtů jdou do nákupu akcií.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato