Zlato (oz) / USD
1 767,76
1,79 %
Zlato (oz) / CZK
38 255,72
1,70 %
EUR / USD
1,20
0,06 %
USD / CZK
21,64
0,09 %
Zlato
Rekordy zlata v českých korunách

Cena zlata v naší měně v kombinaci se směnným kursem dolaru dosáhla nových výšin. To by samo o sobě nebylo až tak veliké překvapení jako skutečnost, jakým tempem se všechno odehrálo.

Mezi 19. a 21. únorem padaly rekordy téměř každou hodinu. Za posledních 12 měsíců cena jedné unce zlata stoupla o 9389 korun. Foto: iStock

Mezi 19. a 21. únorem padaly rekordy téměř každou hodinu. Z rekordních 37 268 korun za unci zlata se cena přes metu 37 454 korun vyšplhala na 37 975 korun za troyskou unci (31,1 g). Za posledních 12 měsíců cena jedné unce zlata stoupla o 9389 korun.

Analytici většinou psychologickou hranici 1600 dolarů za unci prognózovali až v dalším průběhu roku a zlato skutečně tento zákop zdolávalo velmi urputně. Jakmile však byl dobyt, jakoby se všichni nepřátelé zlata (výnosy amerických vládních dluhopisů, úrokové sazby, dolar, akcie) vzdali. Jenže nevzdali. Určitě ne dolar a akcie. cena zlata přesto byla k nezastavení.

To velké hráče na zlatém trhu přimělo k odhození veškeré váhavosti v nových prognózách. V komoditním výhledu investiční banka Goldman Sachs píše, že výhled na nižší americké výnosy a slabší akcie „vytváří další proinflační rizika pro naše prognózy zlata. To by se během prvního čtvrtletí mělo dostat až k 1750 dolarům za unci“.

Pokud se epidemie koronaviru přenese i do druhého čtvrtletí „uvidíme podstatný růst směrem k 1850 dolarům za unci, v závislosti na velikosti reakce globální měnové politiky“ uvádí analýza americké banky.

Citigroup 

Skupina Citi věří, že zlato by mohlo v příštích 12 až 24 měsících překonat cenu 2000 dolarů za unci. „Dopad úrokových sazeb na drahé kovy není úplně pochopen, ale okolnosti kolem dalších opatření Fedu (centrální banka USA) by měly být pro drahý kov výhodou. Ačkoli americká ekonomika není vystavena riziku bezprostřední recese, nejoblíbenější indikátor recese na trhu v podobě nákupů zlata v úterý blikl červeně.“

Vzhledem k této prognóze by i současný nákup relativně drahého zlata měl být výhodnou investicí. Nemluvě o tom, že nějaké okénko krátkodobého zlevnění zlata se určitě ještě objeví.

PAMP

Švýcarská rafinerie PAMP, dodavatel zlata pro naši akciovou společnost Zlato, ve svém výhledu na rok 2020 konstatovala, že zlato zůstane na dobré cestě. „V tomto složitém prostředí musí zlato zůstat aktivem ochrany proti tržním rizikům. Očekáváme, že cena zlata poroste po celý rok a bude provázena zvýšenou volatilitou.“

Podle švýcarské prognózy se žlutý kov bude letos odrážet od ceny 1520 dolarů za unci a maximem by mělo být 1780 dolarů za unci, z čehož by měla rezultovat průměrná roční cena 1636 dolarů.

(rek)