Zlato (oz) / USD
1 707,14
0,16 %
Zlato (oz) / CZK
42 102,80
0,05 %
EUR / USD
1,10
0,21 %
USD / CZK
24,66
0,20 %
Zlato
Rekord zlata v českých korunách

Cena zlata v březnu zpočátku prudce spadla, protože někteří investoři prodávali drahé kovy, aby si vybrali zisky, jak sami říkají, během nejhoršího tržního období za víc než deset let. Jiní prodali zlato kvůli nákupu aktiv, jako je dolar, který v krizové době dobře plní svou funkci globální rezervní měny. Kupující se však minulý týden po agresivních stimulačních opatřeních, která snížila tlak na financování, na trh se zlatem vrátili.

Omezení v dopravě a uzavření renomovaných švýcarských rafinerií uzavřelo přívody čistého zlata do celého světa. Foto: PAMP

Zlato zatím získalo osm procent, když jeho cena v neděli stoupla na 1625 dolarů za unci. Podle americké investiční banky Goldman Sachs je drahý kov pravděpodobně na zlomovém bodě, kdy je čas nakupovat. Jenže pro ty, kdo chtějí skutečný kov, a ne burzovní papírové poukázky, je to těžké. Zlato došlo.

Omezení v dopravě a uzavření renomovaných švýcarských rafinerií (včetně MKS PAMP, dodavatele Zlato a. s.) uzavřelo přívody čistého zlata do celého světa. A ukazuje se, že bez věrohodného švýcarského zlata se celé odvětví hroutí, protože i těžaři musí omezovat své dodávky, když je nemá kdo zpracovat.

Pandemie tak přinesla i nedostatek populárních mincí jako jsou Krugerrand z Jižní Afriky nebo Maple Leaf z Kanady. „Kupující byli před dvěma měsíci vybíraví ohledně mincí, které chtěli,“ prohlásil Seamus Fahy, spoluzakladatel společnosti Merrion Vaults, která drží zlato v bezpečnostních zařízeních po celé Velké Británii a Irsku. 

„Teď si koupí všechno, co je po ruce. Zoufale se snaží získat jakékoli fyzické zlato. Berou všechno,“ řekl melbournskému časopisu The Age.

V Česku se to projevilo novými cenovými rekordy. Ten poslední a dosud snad ještě platný z 24. března přinesl cenu 42 014 korun za unci. Přesně o měsíc dřív byla rekordní cena 39 270 korun. Skok o 2744 korun se však podle tuzemských expertů, jež redakce oslovila, může ještě zopakovat.

(rek)