Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ray Dalio: Dolar katastrofu potřebuje

Americký dolar by mohl brzy klesnout až o třicet procent a dopadnout jako turecká lira. Názor zakladatele největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalia, prezentovaný v televizi Bloomberg, určitě stojí za podrobnější vysvětlení.

Spojené státy se kvůli rostoucímu rozpočtovému deficitu více spoléhají na zahraniční financování, což brzy dopadne na dolar. Foto: iStock

„Americká ekonomika je časovaná bomba s rozbuškou nastavenou na zhruba dva roky,“ varoval předseda a zakladatel společnosti Bridgewater Associates.

Další velká krize bude podle něj způsobena nesplatitelným nárůstem dluhu v ekonomice, který devalvace dolaru ještě prohloubí, protože to zvýší náklady na obsluhu dluhu v cizí měně.

Dalio říká, že USA mohou dokonce projít inflační dluhovou krizí, kterou nedávno zažily rozvíjející se tržní ekonomiky jako Argentina a Turecko.

Krize byly způsobeny hlavně politickým vměšováním do kompetence příslušných centrálních bank, což vedlo k obrovskému oslabení turecké a argentinské měny. A nakonec to povzbudilo rychlé zvýšení inflace. Většina dluhových krizí tak obvykle končí, ačkoli Dalio rozlišuje mezi „inflační“ a „deflační“ krizí.

Inflační krize

„Když jsou dluhy denominovány v cizí měně, a to se týká zejména států, které mají spoustu dluhů v dolarech, pak mohou mít problém s obsluhou dluhu. Když dolar stoupne, nemají dostatek hotovosti a dostanou se do spirály tištění peněz, což devalvuje měnu a znesnadňuje splácení dluhu,“ řekl Dalio.

Krize jsou způsobené tím, že dluh je z velké části zahraniční, je „inflační“, zatímco krize v zemích, které mají zvládnutelné dluhy, jsou „deflační“. V roce 2008 a 2009 tak došlo v USA k deflační krizi. Ale teď pozor. Podle Dalia bude další krize v USA inflační, což je typ, jenž se obvykle vyskytuje pouze v rozvojových zemích, protože ty mají tendenci spoléhat na půjčky ze zámoří.

A Spojené státy se nyní také kvůli rostoucímu rozpočtovému deficitu stále víc spoléhají na zahraniční financování, což podle Daliovy teorie i řady analytiků v příštích letech dopadne na dolar.

Injekce vyprchá

Dalio je skeptický vůči argumentům, jež proklamují, že se USA nedostanou do krize, protože ekonomika je dostatečně silná, aby se jí vyhnula. Současný růst v USA je výsledkem stimulace poskytované prostřednictvím vládních daňových úlev. Dalio říká, že fiskální „injekce“ se opotřebovávají za 18 až 24 měsíců.

Americká vláda podle jeho názoru nebude schopna snižovat své výdaje ani snadno, ani rychle, a nedokáže zabránit dalším půjčkám. A tak bude požadovat stále větší částky a zvyšovat zahraniční dluh.

Krize uzdravují

Pokud lze na krizích najít něco dobrého, pak to, že jsou v jisté míře nezbytné a také samoregulační. Devalvace měny, která doprovází inflační typ krize, je prostředkem, jimž se ekonomika země sama uzdravuje. Když měna rychle devalvuje, sníží se výše dluhu v domácí měně. Stimuluje to hospodářství a napomáhá snížení deficitu platební bilance, protože se zvýší konkurenceschopnost exportu.

Dalio v Bloomberg News doporučuje počkat na okamžik, kdy fiskální deficit země zrestrukturalizují úvěry od Mezinárodního měnového fondu. To bude známka toho, že země je na dně a zbývá už jen cesta vzhůru.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato