Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Propad dolaru se zastavil, zlato přesto zdražilo

Zapisovat si rekordní ceny zlata v dolarech v současné době ztrácí smysl. Absolutní maxima padají téměř každý den. V pondělí cena zlata opět prudce vzrostla na historicky nejvyšší úroveň, protože obavy z ekonomického propadu kvůli rostoucímu počtu případů pandemie zvýšily poptávku po bezpečném kovu, i když zisky byly omezeny mírným posílením amerického dolaru.

Slabší dolar (i když také považovaný za konkurenční bezpečný přístav) zlevnil zlato pro držitele jiných měn, tedy i pro Čechy. Foto: iStock

Fyzické zlato se v noci stabilizovalo na 1973,94 USD za unci poté, co v raných asijských obchodech dosáhlo rekordních 1894,66 USD. Americké futures (burzovní opce na nákup zlata) zdražily na 1992,30 USD.

„Sentiment napříč trhy se zhoršuje,“ řekl Michael McCarthy, hlavní stratég CMC Markets americkému portálu CNBC. „Šíření infekce je pro planetu skutečným problémem a bytelnou podporou pro růst ceny zlata. Také to posílilo americký dolar.“

Případy koronavirové nákazy ve Spojených státech dál rostou a celosvětově už postihly téměř 18 milionů lidí. Společně se silným napětím mezi USA a Čínou to hatí naděje na rychlé oživení ekonomiky. To vede k přílivu do aktiv bezpečných přístavů, jako je zlato, které letos stouplo o těžko uvěřitelných 30 %.

Růst dolarové ceny zlata mírně zpomalil index dolaru, který se zvýšil o 0,2 % poté, co se dotkl své nejnižší úrovně od května 2018. Slabší dolar (i když také považovaný za konkurenční bezpečný přístav) zlevnil zlato pro držitele jiných měn, tedy i pro Čechy. V naší měně se unce zlata obchoduje stále ještě o víc než tisíc korun levněji než v květnu.

(rek)

Další z kategorie Zlato