Zlato (oz) / USD
1 766,97
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
38 044,74
0,30 %
EUR / USD
1,20
0,04 %
USD / CZK
21,53
0,10 %
Zlato
Prognózy jsou volatilnější než realita

V březnu je přes všechny poplašné zprávy cena zlata poměrně stabilní. Pohybuje se v rozmezí 37 100 a 38 100 českých korun a prognózy Deutsche Bank, že zlato zlevní na 32 000 korun za unci, zatím vypadají velmi vzdáleně.

V březnu je přes všechny poplašné zprávy cena zlata poměrně stabilní. Foto: iStock

Největší německá banka si totiž myslí, že odliv zlata z investičních fondů do bondů a akcií nedokáže zvýšená poptávka z Indie a Číny vyvážit. Jak píší analytici Deutsche Bank: „neudrží krok“. Tím pádem by měla nabídka převyšovat poptávku a cena zlata klesat.

Podle Commerzbank cena zlata sice v červnu klesne, ale jen na 36 600 korun za unci, než zase nabere dech a vrátí se do dnešních lovišť v oblasti 38 600 korun za unci. Tolik ke střednědobým prognózám. 

Kdo sleduje cenu zlata denně zjistil, že po krátkém poklesu se cennému kovu podařilo zotavit z mírné ztráty, podle analytiků FXStreet proto, že současné orgie na burzách jsou z jedním z klíčových faktorů, který rozšířil určitý zájem o bezpečnost ve zlatém přístavu.

Pohled zblízka

„Noční výprodej aktiv s pevným příjmem na americkém trhu a propad cen ropy posílily sentiment globálního rizika. To zase donutilo investory uchýlit se k tradičním bezpečným aktivům, včetně zlata. Kromě toho utlumená poptávka po amerických dolarech komoditě denominované v dolarech prospívala,“ konstatuje FXStreet.

„Dolar se odsunul na vedlejší kolej, kam ho možná postrčilo mírného snížení výnosů dluhopisů amerického ministerstva financí, což poskytlo další podporu nevýnosnému žlutému kovu.“ Ale vše má svůj rub a líc. 

„Jakýkoli pozitivní skok ceny zlata nahoru by se rychle mohl proměnit v nevydařený pokus, protože zlato za 1760 až 1765 dolarů by mohlo být považováno za dobrou prodejní příležitost a zdražení zlata by tak mohlo rychle vyprchat,“ usuzují experti FXStreet.

Svým krátkodobým výhledem tak potvrzují dnešní trend stability, kdy se cena zlata v Česku od konce února pohybuje v rozmezí maximálně tisícikoruny. A nové převratné zprávy nejsou na obzoru.

(rek)