Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Při sesuvu půdy ve zlatém dole v Kongu zemřelo nejméně 30 horníků

Nejméně 30 lidí přišlo o život při sesuvu půdy ve zlatém dole v Kongu. Dá se očekávat, že počet mrtvých poroste, řekl včera agentuře DPA ministr těžebního průmyslu vlády postižené provincie Horní Uele na severovýchodě země. Sesuv půdy podle něj zapříčinily silné lijáky v daném regionu.

Konžská demokratická republika má velké nerostné bohatství, především měď, kobalt, zlato a diamanty. Foto: iStock

Dosud bylo vyproštěno 30 těl, řekl ministr Dieudonné Apasa. Když se neštěstí vlokalitě Watsa nedaleko hranic s Ugandou stalo, pracovali horníci v hloubce zhruba 17 metrů. Důl se je v odlehlé oblasti, proto nemohli záchranáři dorazit na místo neštěstí okamžitě.

Konžská demokratická republika má velké nerostné bohatství, především měď, kobalt, zlato a diamanty. V Kongu jsou smrtelná neštěstí v dolech častá, úřadům jsou ale nahlášena jen málokdy. Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách, aniž by respektovali bezpečnostní nařízení. Vytěžené horniny pak prodávají velkým zahraničním společnostem.

Nejméně 14 horníků zemřelo, když se začátkem října ve východním Kongu zřítil jiný důl na zlato. V červnu při podobném incidentu zahynulo nejméně 39 horníků, kteří na jihu Konga pracovali nelegálně v dole na měď a kobalt.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato