Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Postavte těžbu zlata mimo zákon

Ekonomický bloger JP Koning zahájil polemiku o zákazu těžby zlata. Dosud vytěžených 190 tisíc tun podle něj už stačí. Jaké dopady by to mělo, nahlédl web GoldSeek.com. Oba protichůdné postoje zároveň přinášejí mnoho neobvyklých pohledů na zlato.

„Velká hodnota zlata je mechanismem pro zachování osobní svobody a proti neomezené moci vlád,“ uvádí GoldSeek.com.

„Pokud by se těžba zlata náhle zastavila, nic by se nestalo. Jedinečnost zlata spočívá v tom, že se nevyčerpává (jako pšenice nebo ropa). Na rozdíl od většiny materiálů je téměř nezničitelné. Měď koroduje, ocel reziví, dřevo hnije a beton se drolí. Zlatá mince z doby 200 let před naším letopočtem je stále dokonale lesklá,“ argumentuje JP Koning. 

„Pokud by roční těžba 3000 tun měla skončit, stále bychom měli dostatek žlutého kovu, který by uspokojil naše potřeby. Nynější zásoby zlata jsou neuvěřitelně flexibilní a lze je přepracovat do jakékoli formy. Zlaté zubní výplně lze přetavit na mince, které lze recyklovat pro potřeby elektrotechniky. Zlaté obvody lze roztavit a vytvořit cihly, které je možné použít na zlaté výplně… Společnost nepotřebuje novou těžbu. Materiál je prakticky nezničitelný a jakékoli zvýšení poptávky lze okamžitě uspokojit růstem ceny, nikoli novou produkcí,“ míní bloger.

Další argumenty jsou známé a týkají se životního prostředí. Těžko ovšem považovat za soudné tvrzení, že na každých 10 gramů zlata se vyprodukuje 20 tun toxického odpadu. JP Koning ale dodává, že by určitě mluvil jinak, kdyby se svět vrátil ke zlatému standardu.

„Výroba drog je nezákonná, ale to nezabránilo výrobě drog. Totéž platí pro zlato. Nepochybně by zákaz výroby byl v zemích jako Kanada a USA docela efektivní, ale co Kazachstán a Guyana? Navíc by zákaz celosvětové těžby zlata mohl nakonec nahradit relativně bezpečnou a čistou výrobu zlata špinavějšími a nebezpečnějšími druhy těžby,“ oponuje sám sobě JP Koning

A co na to GoldSeek?

„Koning uznává, že zákaz těžby by způsobil určité škody na životním prostředí, protože by se těžilo neregulovaně dál. Také by eliminovalo značnou zaměstnanost. Další negativní důsledky by znamenalo omezení přístupu k nezávislé formě peněz. Centrální banky, které mají velký podíl vytěženého zlata a nespravedlivý vliv na jeho cenu, by vyloučením nové nabídky jen zvýšily svou moc.“ 

„Bez těžby zlata jako nezávislých peněz by chudé rozvojové země bohaté na přírodní zdroje musely využívat peníze rozvinutého světa a zůstat tak chudé. Rostoucí cena zlata by lidem, kteří jej ještě nevlastní, uzavřela nebo ztížila možnost přístupu k tomuto zvláštnímu kovu. Bohatí, kteří ho už mají, by byli ještě bohatší a chudí ještě chudší,“ otevírá novou diemzi problému GoldSeek.

„Pokud jde o škody na životním prostředí, čím širší je možnost přístupu ke zlatu jako nezávislé rezervní měně, tím těžší je pro vlády nafukovat své měny pro finanční války, které způsobují mnohem víc škod na životním prostředí a lidech než těžba zlata. Těžší jsou i nástupy k totalitě. Konec konců, první věcí, kterou válkychtivé totalitní vlády dělají, je zabavit zlato a zakázat jeho použití jako peněz.“

Rostoucí cena zlata navíc usnadňuje nápravu škod na životním prostředí způsobených těžbou. S těžbou zlata, která je výnosnější, jsou těžaři méně tlačeni k tomu, aby vykutali kov ze země a utekli z nepořádku, který udělali, komentuje web.

„Velká hodnota zlata je mechanismem pro zachování osobní svobody a proti neomezené moci vlád. Zákaz těžby zlata by učinil imperialisty a totalitaristy velmi šťastnými,“ uzavírá GoldSeek.com.

(rek)

Další z kategorie Zlato