Zlato (oz) / USD
1 556,02
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
35 297,11
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
22,68
0,15 %
Zlato
Peking už přidal do sejfů 100 tun zlata

Čína od prosince, kdy začala navyšovat své zlaté rezervy, přidala do svých sejfů téměř 100 tun zlata. Akumulace zlata pokračuje navzdory růstu cen vzácného kovu a stupňování obchodní války s Washingtonem. Více by se slušelo napsat: právě proto.

Nákupy centrálních bank jsou dnes jedním z klíčových podnětů vysokých cen zlata, aby mohly diverzifikovat rezervy. Foto: iStock

Čínská lidová banka zvýšila v srpnu množství zlata o 5,91 tuny k asi 94 tunám v předchozích osmi měsících. A to je cena zlata na šestiletém maximu, konstatovala agentura Bloomberg.

Nákupy centrálních bank jsou dnes jedním z klíčových podnětů vysokých cen zlata, protože administrativy Číny a Ruska hromadí značné množství drahého kovu, aby mohly diverzifikovat rezervy. Podle Australian & New Zealand Banking Group bude tato nákupní horečka v příštích letech pravděpodobně přetrvávat.

Omezení obchodu s USA v případě Číny nebo uvalení sankcí, jako je tomu v případě Ruska, „motivují centrální banky k diverzifikaci“, uvedl ekonom National Australia Bank John Sharma. „S rostoucí politickou a ekonomickou nejistotou poskytuje zlato ideální zajištění, a proto je budou centrální banky kupovat po celém světě.“

Čína dříve po dlouhá období množství zlata ve svých rezervách tajila. Až v polovině roku 2015 čínská centrální banka oznámila 57procentní skok v rezervách zlata na 1658 tun zlata. Byla to první aktualizace po šesti letech.

(rek)