Zlato (oz) / USD
1 919,41
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odvážná úvaha analytiků Degussy

Donald Trump tvrdí, že předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell zvyšováním úrokových sazeb ohrožuje americký hospodářský růst. Mnozí ekonomové, finanční tisk, a dokonce i někteří politici však reagují s rozhořčením: poznámky prezidenta podkopávají nezávislost Fedu, což může ohrozit důvěru v americký dolar.

Fed ako monopolní výrobce amerického dolaru vytváří v úzké spolupráci s bankovní komunitou nové dolary, a to zejména prostřednictvím úvěrové expanze. V tom smyslu představují Fed a soukromé banky kartell. Foto: iStock

Taková veřejná reakce je na první pohled pochopitelná. Monetární teoretici tvrdí, že nezávislá centrální banka je pro měnu a ekonomiku nejlepší. Proto také většina centrálních bank je politicky nezávislá. Ale je to tak doopravdy? ptají se analytici německého obchodníka se zlatem a stříbrem, společnosti Degussa.

No, pokud ekonomika prospívá, tak ano. Pokud ekonomika narazí, nebo pokud Fed činí nepopulární opatření riskuje, že Kongres, nebo prezident může zbavit Fed moci. Proto se měnová politika Fedu nemůže příliš odklonit od politického programu Kongresu a prezidenta, odpovídají analytici na řečnickou otázku.

V dobrých časech je Fed víceméně chráněn před tlakem politických stran. Platí to však i pro „speciální zájmové skupiny“ jako je např. bankovní průmysl? Není pochyb o tom, že Fed se stará především o potřeby obchodních a investičních bank. Jako monopolní výrobce amerického dolaru vytváří v úzké spolupráci s bankovní komunitou nové dolary, a to zejména prostřednictvím úvěrové expanze. V tom smyslu představují Fed a soukromé banky kartel.

Tento kartel vytváří inflaci, což vede ke zvýšování nejen spotřebitelských cen, ale také cen aktiv, jako jsou akcie, bydlení a nemovitosti. To zase oslabuje kupní sílu amerického dolaru a snižuje náklady. Fed-bankéřský kartel, který tiskne stále víc dolarů, zároveň způsobuje ekonomické výkyvy, spekulativní bubliny a cykly. Láká spotřebitele, firmy i vládu, aby stále zvětšovaly své dluhy. Tím, že Fed nastaví základní úrokovou sazbu v zásadě kontroluje všechny úrokové sazby na trzích. Skutečná tržní úroková sazba je tak uměle potlačována. To má za následek úbytek úspor, zatímco spotřeba a investice narůstají, pokračují v úvaze analytici.

Správná úroková sazba

Je hrozné vědět, že Fed ani jiné centrální banky nevědí, jaká je „správná“ úroková sazba. Prostě pracují systémem pokus-omyl. Snižují úrokové sazby v době finanční a hospodářské krize. Pokud data naznačují, že ekonomika roste, začnou ji zvyšovat dokud úroková sazba není až příliš vysoká. Nebylo by proto překvapením, kdyby současný cyklus zvyšování úrokových sazeb v USA vyvolal další debakl.

Z tohoto pohledu je zřejmé, proč americký prezident kritizuje současnou sérii zvyšování úrokových sazeb Fedu. Nicméně donutit Fed uměle udržovat úrokové sazby dole po delší dobu nevyřeší skutečný problém. Mohlo by to vést pouze k většímu narušení finančního a hospodářského systému, což by jen zvýšilo náklady v příští krizi. Jinými slovy: Pravdou je, že politika Fedu není řešením problému, je to ale nejdůležitější část problému, pokračuje Degussa.

Do hry vstupuje zlato a stříbro

Zrušit Fed však není alternativa. Ale je možné zrušit všechny daně a regulace, které by se transformovaly na jiné nástroje směny, jako jsou drahé kovy, zejména zlato a stříbro, a pro měnové účely na kybernetické měny.

Tím by se ve skutečnosti otevřel volný trh s penězi. Lidé by získali možnost volby, a mohli by snadno opustit dolar, aniž by jim vznikly nepřiměřené náklady. Prostor pro manévrování Fed-bankéřského kartelu by byl výrazně snížen.

Měnová alternativa

Pokud by se to stalo, americký dolar by proti alternativním penězům ztratil, potenciálně by mohl zmizet z trhu úplně. V počáteční fázi volného trhu s penězi by lidé pravděpodobně odklonili část úspor a termínovaných vkladů v amerických dolarech do zlata a stříbra. Později by se objevily firmy, které by nabídly nejen možnost uložit peníze, ale také platby a vypořádání pomocí „digitalizovaných“ zlatých a stříbrných peněz.

Pokud si americká vláda skutečně přeje „Udělat zase Ameriku velkou“, neexistuje žádný jiný způsob vyřešení problémů americké měny, tvrdí analytici Degussy. Nejnovější kritika prezidenta ohledně politiky úrokových sazeb Fedu ukazuje správným směrem. Aby podpořil svou kritiku, měla by být doprovázena úsilím o vytvoření volného trhu s penězi.

Naštěstí se v tomto směru již mnoho amerických států dobře orientuje. Prezident Trump by je mohl následovat a prosazovat volný trh s penězi i na federální úrovni, uzavírá svou odvážnou až fantaskní tržní zprávu Degussa.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato