Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obrovský boom australských zlatých dolů

Zlatu se během pandemie koronaviru daří dobře, což nelze prohlásit o ostatních nerostech. Zatímco cena zlata letos stoupla o 12 procent, lithium, cín, nikl a zinek o stejnou dávku procent propadly, měď a hlník dokonce o 15 respektive 17 procent a uhlí o 22 procent. Nejhůře si vedla ropa se ztrátou 53 procent.

Těžební průmysl přináší Austrálii zhruba 8,5 procenta HDP. Země má 66 aktivních zlatých dolů. Foto: iStock

Cena zlata na rozdíl od jiných komodit roste už 18 měsíců. Portál Resources Monitor přisuzuje současnou pozici zlata na trhu atraktivním maržím klíčových australských producentů zlata. Například těžební společnost Newcrest dosáhla průměrné tržby 1569 australských dolarů za unci zlata při nákladech 827 dolarů, což jí dalo zisk 742 dolarů za unci.

Průměrná cena zlata Saracen Mineral Holdings činila 2228 australských dolarů za unci při nákladech 1133 dolarů, což vytvořilo marži 1095 dolarů, zatímco Silver Lake Resources a Northern Star Resources dosáhly marží 790 a 589 australských dolarů za unci.

Dosažené ceny a obrovské marže umožňují australským těžařům rozšířit své stávající doly a budovat nové. Newcrest chce expandovat v údolí Cadia v Novém Jižním Walesu a Saracen v dole Carosue Dam v západní Austrálii.  

Ostatní společnosti, jako Regis Resources a Capricorn Metals, pracují na vývoji nových projektů v oblasti zlata na plné obrátky. Regis McPhillamys v Novém Jižním Walesu by měl mít 71 tun zlata s výtěžností 1,04 gramu na tunu a západoaustralský projekt Karlawinda společnosti Capricorn objevil nové zdroje ve výši 37 tun zlata, tedy celkem 67 tun. Ročně by to znamenlo tři tuny zlata při nákladech 1600 austraských dolarů na unci. Aktuální cena zlata je o tisíc australských dolarů vyšší.

Pokračování silných cen zlata však zůstává ve vzduchu

„Bude se cena zlata dál zvyšovat? To nelze s jistotou posoudit. Odvětví vždy mělo své medvědy a býky, přičemž medvědi v současné době vidí zlato jako předražené a býci naopak prognózují ceny v nadcházejících měsících přes 2500 amerických dolarů za unci. Lze však s rozumnou jistotou říci, že Austrálie jako nákladově efektivní producent příští rok předstihne Čínu jako největšího producenta zlata na světě,“ uzavírá Resources Monitor.

„Ministerstvo průmyslu, vědy, energetiky a nerostných zdrojů očekává, že Austrálie předběhne Čínu jako největšího producenta zlata na světě těžbou 383 tun zlata, protože těžaři reagují na rekordní ceny tohoto kovu. Pokles čínské produkce ovlivní pandemie a rostoucí regulace v oblasti životního prostředí,“ napsal web Small Caps.

Těžební průmysl přináší Austrálii zhruba 8,5 procenta HDP. Země má 66 aktivních zlatých dolů. Dva největší z nich – Boddington Gold Mine a Kalgoorlie Super Pit Gold Mine těží přes 26 tun zlata za rok. Zlaté zásoby dosud ukryté pod zemí se odhadují na 9500 tun a mají být vůbec největší na světě. Loňská těžba pátého kontinentu dosáhla zatím rekordních 325 tun. 

(rek)

Další z kategorie Zlato