Zlato (oz) / USD
1 951,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 081,21
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,04 %
USD / CZK
22,59
0,01 %
Zlato
Nový rekord zlata v Česku pokořil psychologickou hranici 45 tisíc korun za unci

Dva dny poté, co padla rekordní cena zlata v českých korunách, se cena tohoto vzácného kovu v bleskové válce šplhala dál k novým výšinám. V pondělí tak padla psychologická hranice 45 tisíc korun za troyskou unci. Cena zlata vyšplhala na 45 115 korun. V amerických dolarech zlato zdražilo o 23 dolarů na nejvyšší cenu za víc než sedm let.

Cena fyzického zlata jen za necelou polovinu letošního roku vzrostla o 16 procent. Je tak už o pouhé procento za svým výkonem za celý loňský rok. Foto: iStock

Ukazuje se, že páteční varování guvernéra americké centrální banky Jerome Powella, před katastrofálními dopady pandemie na stav hospodářství potvrzené tvrdými statistickými daty za duben, kdy maloobchodní prodej a tovární produkce zaznamenaly dvojciferné propady, se naplno projevilo až v pondělí. 

Komerční nemovitosti by mohly patřit k nejohroženějším průmyslovým odvětvím, pokud by se krize prohloubila, uvedla mimo jiné americká centrální banka ve své zprávě o finanční stabilitě.

Powell rovněž v pátek v rozhovoru s televizí CBS uvedl, že proces hospodářského oživení může trvat až do konce příštího roku. 

„Další podporou zlata byly nedávné spekulace, že americké úrokové sazby by mohly být i negativní, zatímco podíly ve zlatem zajištěných burzovních fondech jsou na historických maximech,“ doplnila agentura Bloomberg.

Zisky zlata 

Cena fyzického zlata tak jen za necelou polovinu letošního roku vzrostla o 16 procent. Je tak už o pouhé procento za svým výkonem za celý loňský rok. Obchodovalo se bez několika centů za 1764 dolarů. Objednávky na nákup zlata v červnu se na americké burze v pondělí ráno tamního času pohybovaly kolem 1775 dolarů za unci.

Rekordy nepadaly jen v českých korunách, ale i v librách šterlinků a eurech. V Británii se obchodovalo nad hranicí 1450 liber, v EU přes 1630 eur za unci, i přes posílení vůči dolaru.

„Vyhlídka, že v dohledné době nebude vyvinuta žádná antikoronavirová vakcína znamená, že ekonomické zotavení bude pravděpodobně mnohem problematičtější, než si myslí optimisté. Zlato bude navíc těžit z obrovského množství peněžní zásoby, kterou centrální banky vyrábějí,“ prohlásil Gavin Wendt, hlavní analytik zdrojů v MineLife

(rek)