Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,04 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Nejhlubší důl světa v JAR byl uzavřen, nakazilo se 164 pracovníků

Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření nákazy koronaviru. Infekce se potvrdila u 164 dělníků, oznámila včera nadnárodní společnost AngloGold Ashanti, pod kterou tamní zlatý důl spadá. Důl, dříve uzavřený v rámci celostátního přísných opatření proti koronaviru, se částečně jako ostatní doly znovuotevřel teprve v dubnu.

Mponeng se v roce 2019 podílel zhruba 7,4 procenty na celkové produkci zlata společnosti. AngloGold Ashanti loni zaměstnával okolo 5000 zaměstnanců včetně dodavatelů. Foto: Wikipedia

Společnost AngloGold Ashanti, která provozuje doly v Africe, Jižní Americe a Austrálii, uvedla, že v Mponengu dosud provedla 650 testů, nyní na jejich výsledky čeká už jenom hrstka pracovníků. Nákazu firma poprvé zjistila u jednoho ze svých zaměstnanců minulý týden.

„Produkce byla po diskuzi a v rámci preventivních opatření … dočasně zastavena na dobrovolné bázi, abychom mohli dokončit fázi vyhledání kontaktů a znovu pracoviště a klíčovou infrastrukturu řádně vyčistit a vydezinfikovat,“ uvedla společnost v prohlášení.

AngloGold dále oznámil, že většina jeho pracovníků nemá žádné příznaky a všichni s pozitivním výsledkem testů se uchýlili do izolace, jak ukládají jihoafrické úřady.

Mponeng se v roce 2019 podílel zhruba 7,4 procenty na celkové produkci zlata společnosti. AngloGold Ashanti loni zaměstnával okolo 5000 zaměstnanců včetně dodavatelů.

Doly muselo kvůli propuknutí nákazy uzavřít i několik dalších společností v odvětví, které v JAR zaměstnává přes 500.000 lidí. V zemi, jejíž populace činí 57,7 milionu obyvatel, se od propuknutí nákazy nakazilo 22.583 lidí, z nichž 429 zemřelo. Prezident Cyril Ramaphosa uvedl, že Jihoafrická republika od 1. června začne s uvolňováním dalších opatření, které umožní téměř úplné otevření ekonomiky.

(ČTK)