Zlato (oz) / USD
1 286,10
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
29 703,63
0,30 %
EUR / USD
1,12
0,18 %
USD / CZK
23,10
0,20 %
Zlato
Může ECB oslabit lesk zlata?

Evropská centrální banka (ECB) spustila další kolo levných úvěrů pro komerční banky a prohlásila, že úrokové sazby se do konce roku měnit nebudou. Co to znamená pro zlatý trh?

Nejnovější rozhodnutí ECB by proto mělo posílit americký dolar vůči euru a zlatu. Foto: iStock

ECB v prohlášení o měnové politice nejenže ponechala úrokové sazby beze změny, ale oznámila i nové peněžní stimuly.

V reakci na očekávané zpomalení ekonomické aktivity v Evropě odložila zvyšování úrokových sazeb až do roku 2020.

Rada guvernérů ECB očekává, že sazby zmrazí na tak dlouho, jak to bude k zajištění střednědobé inflace na dvou procentech nezbytné.

Prognózy s palcem dolů

ECB navíc snížila své prognózy růstu a inflace na rok 2019 a snížila své předpovědi i pro roky 2020 a 2021. Banka letošní růst eurozóny odhaduje na pouhých 1,1 procenta oproti 1,7 procenta, které předpokládala ještě v prosinci. V roce 2021 by míra inflace měla činit pouze 1,6 procenta, protože zpomalení Evropy může být delší a hlubší. Koneckonců Německo ve čtvrtém čtvrtletí víceméně stagnovalo, Itálie byla úplně v recesi.

I proto ECB nabídla bankám v eurozóně nové kolo levných půjček, respektive se vrátila k tištění levných peněz, které mají zlevnit úvěry a rozběhnout chladnoucí ekonomiku.

Důsledky pro zlato

Mnoho ekonomů doufalo, že se ECB připojí k Fedu (centrální banka USA) a normalizuje svou měnovou politiku. Nic z toho se však nestane. Nejnovější rozhodnutí ECB by proto mělo posílit americký dolar vůči euru a zlatu, zejména protože tento krok byl překvapivý, což trhy nesnášejí.

„Nakonec se dolar objevuje jako jediná rozumná volba mezi hlavními měnami. Jak ECB, tak centrální banka Japonska svou měnovou politiku nenormalizovaly. Také Čínská lidová banka spustila nové stimuly. Anglická centrální banka se zastavila a připravuje se na brexit. Namísto normalizace své měnové politiky začala nakupovat eura, aby podpořila finanční systém v případě náhlého opuštění EU,“ uvádí server Investing.com.

Dolar jako jednooký král

„V takovém prostředí je Fed a jeho měna jedinou hernou ve městě. Je to nejlépe vypadající dům v ošklivém okolí. Index amerického dolaru proto dosáhl nového 2,5měsíčního maxima. Leč co posiluje dolar, ubližuje zlatu,“ končí Investing.com.

„Ne, že by ho dlouhodobě zlevnilo, ale brzdí jeho růst. Po schůzce guvernérů ECB zlato nejprve propadalo, ale výprodejní tlak na americkém akciovém trhu pomohl ceně zlata, aby se odrazilo a šlo opět nahoru,“ dodává nejčerstvější zprávu hlavní analytik tuzemské akciové společnosti Zlato David Marášek.

(rek)