Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Morgan Stanley: Vítězné tažení dolaru skončilo

Vítězné tažení dolaru skončilo a je čas ho prodat, míní expertiza amerického bankovního domu Morgan Stanley. Svůj názor odůvodňuje tím, že nedávné zahraniční toky do amerických aktiv jsou pouze krátkodobé, a tudíž náchylné k rychlému zvratu.

Ke zpomalení americké ekonomiky přispějí klesající ceny ropy, stabilizující se čínská měna a nižší likvidita na amerických trzích. Foto: iStock

„Jsme přesvědčeni, že americký dolar dosáhl svého vrcholu,“ poznamenává Hans Redeker, globální ředitel FX strategie Morgan Stanley.

„Dolar může oslabovat, jak se rozpětí úvěrů rozšiřuje, ceny akcií klesají a výnosy státních dluhopisů začínají v důsledku dezinflačního tlaku a padajících cen ropy také klesat.“

Zvyšující se obchodní napětí, růst výnosů státních dluhopisů a silná americká ekonomika podnítily obrovskou poptávku investorů po největší světové rezervní měně.

Podle dolarového indexu agentury Bloomberg dolar od poloviny dubna posílil o osm procent, z čehož těžily hedgeové fondy, které nedávno zvýšily své čisté dlouhé pozice (sázka na růst) u dolaru na nejvyšší hodnotu od ledna 2017, komentuje server The Economic Times současnou situaci.

Dolar jen na spekulace

„Namísto silného přílivů přímých zahraničních investic, či jiných dlouhodobých toků vidíme důkazy, že investice v USA se dostaly do fondů peněžního trhu a motivací je pouze obchodování s nimi,“ konstatuje Redeker.

Morgan Stanley se připojila k rostoucímu množství bank, které si myslí, že síla dolaru upadá, doplňuje The Economic Times a přidává další argumenty. Například že měnoví stratégové banky Goldman Sachs rovněž zmiňují, že dolar se blíží vrcholu a že tlak na měny jako je čínský juan by se měl zmírnit. Francouzská banka Crédit Agricole předpovídá oslabení dolaru i kvůli tomu, že Demokratická strana převzala ve Washingtonu kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.

Ke zpomalení americké ekonomiky podle analýzy Morgan Stanley přispějí i klesající ceny ropy, stabilizující se čínská měna a nižší likvidita na amerických trzích.

(rek)