Zlato (oz) / USD
1 772,28
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 164,75
0,02 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,53
0,08 %
Zlato
Legenda „zlatníka“ Stunta pokračuje u soudu

Zkrachovalý obchodník se zlatem James Stunt je jedním z 13 lidí obviněných z praní peněz spojených s jeho klenotnictvím Fowler Oldfield. Vypráno mělo být 365 milionů liber šterlinků (11 miliard korun), a to prostřednictvím jedné z největších bank ve Velké Británii.

Podle deníku vstoupilo klenotnictví Fowler Oldfield v roce 2016 do likvidace a jeho majetek zabavila policie na základě zákona o výnosech z trestné činnosti. Foto: iStock

„Klenotnictví Oldfield mělo dostávat v jutových pytlích až dva miliony liber v hotovosti a údajně prostřednictvím svých účtů v NatWest Bank pak pět let (2011 až 2016) prát špinavé peníze,“ uvedl deník The National

Před soud se postaví i bývalý ředitel kletnotnictví Oldfield Gregory Frankel, který byl i viceprezidentem firmy Stunt & Co. Bývalý manžel dědičky F1 Petry Ecclestoneové Stunt a Frankel společně vlastnili také mezinárodní obchod se zlatem Fort Bullion, na jehož kanceláře v Mayfairu v roce 2016 zaútočila policie. V roce 2017 se Stunt a Ecclestoneová, kteří mají spolu tři děti, rozvedli.

„Policie a Národní kriminální agentura vyšetřovaly Fowler Oldfield už v roce 2016 a provedly řadu razií po celé zemi. Vyšetřování vyvrcholilo obviněním Stunta, Frankela a dalších jedenácti lidí z praní špinavých peněz,“ napsal The National.

Polostátní ostuda

V samostatném trestním řízení spojeném s touto kauzou Britský úřad pro finanční služby (FCA) podal trestní oznámení i na NatWest Bank, jednu z nejstarších institucí na světě, za údajné pětileté porušování zákonů o praní špinavých peněz.

Proces s NatWest Bank má začít v dubnu u londýnského Westminster Magistrate’s Court. Paradoxní je, že banka je ze 62 procent vlastněna britskou vládou. FCA dál uvedla, že případ je vůbec prvním trestním řízením proti bance. Z celkové výše transakcí 365 milionů liber bylo 264 milionů v hotovosti. 

NatWest uvedla, že o vyšetřování byla informována v červenci 2017 a s finančními regulátory spolupracuje. „Skupina NatWest bere mimořádně vážně svou odpovědnost zabránit praní peněz třetími stranami, a proto provedla významné investice do svých systémů a kontrol finanční kriminality,“ uvedla banka v prohlášení. Podle FCA hrozí bance vysoká pokuta.

Loupež století to nebyla

Podle deníku vstoupilo klenotnictví Fowler Oldfield v roce 2016 do likvidace a jeho majetek zabavila policie na základě zákona o výnosech z trestné činnosti. Společnost Fort Bullion byla zlikvidována v roce 2018 a společnost Stunt & Co. musela vstoupit do povinné likvidace. Aktiva s kdysi odhadovaným majetkem tři miliardy liber má na žádost korunní prokuratury zmražená Vrchním soudem (Old Bailey) od roku 2018.

Na 42letého playboye Stunta byl v roce 2019 vyhlášen bankrot a v loňském roce bylo jeho luxusní sídlo za 11 milionů liber v luxusní čtvrti Belgravia v centru Londýna zabaveno.

Kromě manželství s Petrou Ecclestoneovou vešel Stunt do povědomí loupeží spáchanou jeho bývalým bodyguardem Justinasem Ivaskeviciem. Obchodník se zlatem původně označil loupež ve svém domě z prosince 2017 za loupež století a hodnotu ukradených předmětů odhadl na 90 milionů liber (tehdy 2,7 miliardy korun). Později připustil, že šlo o 10 až 30 milionů liber (295 až 885 milionů korun).

(rek)