Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Lacenová se nebojí ceny 2000 dolarů za unci ještě letos

Trhy se chovají divně. Epidemie koronaviru se dál šíří, víc než dvě třetiny čínských továren je zavřených a počet letů na čínských letištích se proti minulému roku snížil o víc než polovinu. Analytici se shodují, že v prvním čtvrtletí dojde k prudkému poklesu nejen v Číně, ale i v globální hospodářské činnosti.

Ve prospěch růstu ceny zlata nahrávají kromě viru a s ním spojených omezení cestovního ruchu i geopolitická rizika a zpomalující se celosvětová ekonomika.

A přece akciové trhy začaly růst a cena zlata klesat. „Je třeba vzít v úvahu, že zprávy o šíření koronaviru se odrážejí nejen na akciovém, ale i na komoditním trhu. Zatímco cena ropy klesá, na vývoj ceny zlata, které se v obdobích nejistoty na kapitálových trzích stává předmětem zájmu investorů, má současná situace pozitivní dopad,“ zůstává optimistická analytička česko-slovenského Topforexu Olívia Lacenová.  

„Ještě během pondělního obchodního dne se cena zlata pohybovala kolem hodnoty 1581 dolarů za unci, což za poslední měsíc představuje nárůst o víc než dvě procenta. Stále však lavíruje pod hranicí 1600 dolarů za unci, kterou se podařilo překonat v úvodu ledna během americko-íránské válečné hrozby.“ 

„Důvodem, proč se zlatu tuto hranici zatím nepodařilo natrvalo překonat, je snížení poptávky po zlatě v Číně v důsledku rozšíření koronaviru. Přesto má cena kovu z dlouhodobějšího hlediska našlápnuto růst a letos by mohla překonat hranici 2000 dolarů za unci,“ míní Lacenová.

„Ať tak či onak, zlato nyní dosáhlo úrovní, které oslabují konečnou poptávku jak od drobných investorů, tak od klenotníků,“ doplňuje Geoffrey Smith z Investing.com. Ten však, jako důsledek růstu ceny zlata, předpovídá její snížení a ohání se spíš ojedinělou prognózou bankovního domu JPMorgan, který tipuje cenu unce zlata v závěru roku na 1450 dolarů.

S tím Olívia Lacenová zjevně nesouhlasí. „Ve prospěch růstu ceny zlata nahrávají kromě viru a s ním spojených omezení cestovního ruchu i geopolitická rizika a zpomalující se celosvětová ekonomika. To jsou důvody, proč pravděpodobně budeme sledovat zvýšení zájmu o nákup vzácného kovu, ať již v podobě zlatých burzovních fondů, futures nebo opcí, tedy takzvaného papírového zlata, a drahého kovu v jeho fyzické podobě jak u českých, tak i u investorů na celém světě,“ sdělila našemu webu. 

Průměr není maximum

Názory dalších odborníků na to, jak se bude cena zlata do konce roku vyvíjet, mají dnes obrovský rozptyl. Réne Hochreiter z Noah Capital Markets/Sieberana Research, loňský vítěz tipovací soutěže analytiků na cenu zlata, letos počítá s průměrnou cenou 1670 dolarů za unci. 

„Je to 10 let, kdy cena zlata dosáhla 2000 dolarů při denním obchodování a pravděpodobnost něčeho podobného letos je poměrně vysoká,“ uvedl Jihoafričan pro LBMA, organizátora londýnského trhu s fyzickým zlatem. 

Nezávislý britský analytik Ross Norman je ještě odvážnější a pro rok 2020 počítá s průměrnou cenou 1755 dolarů za unci, v maximu 2088 dolarů za unci. K dnešnímu dni je průměrná cena 1554,2 dolaru za unci, tedy víc než sto dolarů nad prognózou JPMorgan.

(rek)