Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

JP Morgan nakupuje stříbro

Americká banka JP Morgan podle respektovaného specialisty na stříbro Teda Butlera uskutečňuje třetí pokus o obrovské „investiční hromadění fyzického stříbra“. Po naftařské rodině bratří Huntů z přelomu let 1979/1980 a Warrenu Buffettovi (Berkshire Hathaway) před dvaceti lety, shromažďuje silná banka stříbro od dubna 2011 poměrně rychle.

Americká banka JP Morgan ovládla stříbrný trh. Foto: Shutterstock

Ne každou unci, která se přesunula do skladu JP Morgan z americké burzy Comex za posledních sedm let, nakoupila JPM podle Butlera pod svým jménem. „JPMorgan nyní drží víc než 133 milionů uncí stříbra (4137 tun) ve skladech Comexu což je víc, než je drželi Huntové nebo Berkshire Hathaway v době svých vrcholů. Na světě bylo v letech 1980 i 1998 mnohem více stříbra na trhu než dnes, což znamená, že akumulace JP Morganem je mnohem úspěšnější, než byly ty předchozí.“

Akcionáři již obdrželi varování generálního ředitele Jamie Dimona, který prohlásil, že „bude další krize“. Dimon dokonce připustil, že spouštěč příští krize nemusí být tentýž jako ty minulé: krize na Blízkém východě (1973), recese 1980-1982, kolaps cen komodit (ropa na konci 80. let), krize komerčních nemovitostí počátkem devadesátých let, asijská krize (1997), tzv. bubliny (internetová z roku 2000 a hypoteční v roce 2008) atd.

Proč právě stříbro?

Ačkoli minulé krize měly různé kořeny, jejich dopad na finanční trhy byl obecně silný. A proč akumulace stříbra, proč nejít na zlato? Je pravděpodobné, že to rozhodující je cena.

„Banka je často přirovnávána k bratřím Huntovým, pokud jde o ovládnutí stříbrného trhu, ale ve skutečnosti je banka hodně šikovná a je připravena udělat mnohem víc. Koneckonců Huntové nahromadili především papírové stříbro, JP Morgan jde tvrdě po fyzickém kovu. Kdyby bratři Huntové koupili víc stříbrných cihel a méně stříbrných papírů v podobě futures, pravděpodobně by vydělali víc peněz, než si dokázali představit,“ komentuje server Market Oracle.

Víc stříbra, než víme?

Butler se domnívá, že „JPMorgan drží nejméně 675 milionů uncí (21 tis. tun) fyzického stříbra“. Jednoduše řečeno, JPMorgan podle jeho názoru získala šestkrát víc tohoto kovu, než skoupila naftařská rodina Huntů nebo Berkshire Hathaway. Pokud tomu tak skutečně je, pak by to znamenalo „téměř 45 % z 1,5 miliardy uncí stříbra ve formě standardních 1000uncových (31 kg) cihel na světě“.

„Schopnost nahromadit tolik fyzického stříbra a zároveň prodat obrovské množství krátkodobých papírových derivátů nebo termínových kontraktů by mohla být reklamním plakátem na manipulaci s trhem. Koneckonců, prodeje vedou k nižším cenám, což pak dláždí cestu k dalšímu nákupu fyzického stříbra,“ spekuluje Market Oracle.

Butler tvrdí, že JPMorgan s trhem skutečně manipuluje a obviňuje regulátory z nekompetence, korupce nebo obojího. Podle něj se jedná o speciální způsob manipulace trhu, který nejspíš vychází z nějaké dohody s regulátory.

Jak dopadli předchůdci

Magnáti z Texasu bratři Huntové skupováním stříbra vyhnali jeho cenu z šesti až na 49 dolarů za unci (růst o 713 %). Svůj profit odhadovali na dvě až čtyři miliardy dolarů. Po zásahu regulátorů se ceny zhroutily na 11 dolarů za troyskou unci. Nelson Bunker Hunt musel navíc zaplatit regulačnímu orgánu 10 milionů dolarů jako pokutu.

Když se o podobný trik v letech 1997/98 pokusila Berkshire Hathaway, cena stříbra opět vzrostla, ale jen minimálně ze čtyř na sedm dolarů za unci. Firma do tohoto obchodu nešla naplno. Investovala pouhá dvě procenta svého portfolia a společnost Coca-Cola pro ni byl daleko cennější poklad než čtyři tisíce tun stříbra. Likvidita na poměrně malém trhu byla nízká a cena stříbra tak stagnovala. V roce 2006 firma oznámila, že už žádné stříbro nevlastní.

K čemu je JP Morgan stříbro nyní?

Nikdo nekupuje investiční majetek se záměrem přijít o peníze, tím spíš JP Morgan. „Nemohu vám říct, kdy JPM nechá cenu stříbra vzlétnout, ale jsem si jistý, že ten den přijde,“ cituje server Butlera.

Ceny stříbra teď vypadají podhodnocené. V loňském roce získalo jen 1,6 %, oproti 12 % u zlata a 48 % u palladia. „Již jsme napsali v naší předpovědi, že ceny stříbra překročí nominální hodnotu 50 dolarů za unci (dnes 17 dolarů) a inflace v příštích letech nastaví cenu na 150 dolarů za unci,“ komentuje Market Oracle.

Základní důvody pro takovou prognózu? „Zvyšují se globální makroekonomická, systémová, geopolitická a peněžní rizika. Stojí za to také zvážit klesající a velmi malou zásobu stříbra, nemluvě o rostoucí investiční poptávce jedné z nejsilnějších bank ale i dalších investorů. Akumulace JP Morgan není jen signálem k nákupu fyzického stříbra, ale také znamením, že příští finanční krize se blíží a je čas na diverzifikaci do fyzických zlatých a stříbrných mincí a cihel,“ varuje server.

(rek)

Další z kategorie Zlato