Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,29 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,14 %
EUR / USD
1,14
0,24 %
USD / CZK
22,40
0,15 %
Zlato
Italský rozpočet zdražil zlato

Analytici velmi často připomínají, že zlato v letošním roce ztratilo sedm, či osm procent, což se jeví jako poměrně citelná ztráta. Méně často se ale zmiňují o tom, že vzácný kov dokáže získat víc než jedno procento za pouhý den, tak jako se to stalo tento měsíc. Cena zlata podle serveru Investing.com tentokrát vzrostla kvůli obavám z italských financí.

Cena zlata roste, jelikož nejistota v Itálii zvyšuje poptávku po bezpečí. Foto: iStock

Představitelé Evropské unie podle serveru vyjádřili obavy ohledně připravovaného státního rozpočtu Itálie, který má ještě zhoršit deficitní situaci Itálie.

Zákonodárce, ekonomický expert koaliční Ligy a šéf rozpočtového výboru italské dolní komory parlamentu Claudio Borghi v rádiu RAI to ještě vylepšil výrokem, že většina problémů země bude vyřešena, pokud znovu přijme národní měnu.

Borghi však o den později svůj výrok v televizi Bloomberg korigoval slovy, že bez ohledu na jeho osobní přesvědčení nemá italská vláda v úmyslu euro opustit. „Nejsme šílení, nejsme Venezuela,“ dušoval se v televizi Bloomberg. A sám připomněl, že vládní koalice se zavázala zůstat v eurozóně.

Požár hasil i předseda vlády Giuseppe Conte, jenž uvedl, že země se plně zavázala k euru a že jakékoliv poznámky, které naznačují opuštění společné evropské měny, jsou pouze individuálními názory.

Uražená Itálie

Celý konflikt zřejmě vyvolalo chladné přijetí italského ministra financí Giovanni Tria na pondělní schůzce v Lucemburku. A možná i výrok Jean-Clauda Junckera, předsedy evropské komise, který prohlásil: „Musíme udělat vše, abychom se vyhnuli novému Řecku.“

Plánovaná výše deficitního rozpočtu je pochopitelně zdrojem spekulací o udržitelnosti celkového zadlužení státu. Itálie je dnes zemí, kde všechny čtyři nejvýznamnější ratingové agentury nedoporučují investice. Kontrolu chystají Moody’s a S&P. U obou má Itálie dva stupně pod doporučením investovat.

Drahá slova

Vládnoucí koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd se dlouhodobě staví jak proti Evropské komisi, tak proti finančním trhům, jimž se nezamlouvají plány italské koaliční vlády na zvýšení výdajů kvůli plnění slibů z volební kampaně. Slovní přestřelky ale italské vládě zdražily úvěry. Desetileté dluhopisy vzrostly o 14 bazických bodů na 3,44 procenta, což je nejvíc od března 2014. Euro vůči dolaru ztratilo 0,6 procenta.

Krátce nato agentura Reuters přinesla zprávu, že cena zlata stoupá, protože návrh italského státního rozpočtu směřoval ke střetu s Evropskou unií. Titulek byl jasný: „Cena zlata roste, jelikož nejistota v Itálii zvyšuje poptávku po bezpečí“.

(rek)