Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed vytáhl těžké zbraně

Válka proti spořitelům zuří již dvě dekády, píše Brian Maher z The Daily Reckoning. A s poetikou sobě vlastní dodává: A nyní polní maršál Powell slíbil bombardování, ostřelování, kulomety a bajonety dokud se bílá vlajka nezvedne nad nepřátelskou linií.

Polní maršál Powell slíbil bombardování, ostřelování, kulomety a bajonety dokud se bílá vlajka nezvedne. Foto: iStock

Jediné mírové podmínky, které Fed přijme, jsou tyto: Úplná, neředěná a bezpodmínečná kapitulace. Peklo musí být poraženo. A jeho města zasypána solí … jako když vítězný Řím porazil Kartágo.

Generální štáb velí: „Budeme v plném rozsahu nasazovat všechny naše nástroje, dokud to bude nutné… Nemyslíme na zvýšení sazeb, ani nepomyslíme, že bychom o tom vůbec přemýšleli.“ Powell a jeho lidé uvedli, že úrokové sazby budou nastavené na nulu nebo blízko nuly až do roku 2022.  

Deflace visí nad bojištěm jako hustý oblak plynného chlóru. A dvouprocentní inflační cíl Federálního rezervního systému se zdá být přáním víc než kdy jindy.

Neočekáváme tedy žádné zvýšení sazeb, dokud se nezvedne ekonomika. A riskujeme, že se jen málo zvedne, než skončí rok 2022.

Minové pole nezaměstnanosti

Mezitím nám maršál Powell minulý týden připomněl, že předpandemická 3,5procentní míra nezaměstnanosti přinášela nízkou inflaci. Ale může to trvat dlouho, předlouho, než se nezaměstnanost vrátí na předpandemickou úroveň.

Kdo může tvrdit, že se předpandemická úroveň nezaměstnanosti vůbec někdy vrátí? I samotný Powell je otravován pochybnostmi: „Nezaměstnanost zůstává rekordně vysoká. Předpokládám, že dojde k významné změně…miliony lidí se nedostanou zpět ke své staré práci … a ve svém oboru nemusí najít zaměstnání delší dobu.“

Stále hlubší jámy po granátech

Charlie Ripley, investiční stratég Allianz, připomíná: „Každá recese je drsnější než předchozí. A  proto vyšší dluhy jsou k potlačení každé následné hrozby nutné.“ 

Recese v letech 2008–09 měla širší základnu a zasáhla víc průmyslových odvětví, občanů a států než předchozí recese v letech 1990 a 2001. Vyžadovala také výrazně víc fiskální a měnové politiky pro podpoření hospodářské činnosti. Také výše federálního, podnikového a individuálního dluhu byla v letech 1990 a 2001 výrazně nižší než v letech 2008–09.

„Míra hospodářského růstu v budoucnu může představovat polovinu již tak slabého tempa jež nás vede do současné recese,“ uzavírá expert Allianz.

Krycí palba pro Wall Street

Dospěli jsme k závěru, že nulové úrokové sazby budou s námi roky … stejně jako válka proti spořitelům. Federální rezervní systém má v úmyslu každý měsíc nakoupit státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami za zhruba 120 miliard dolarů. Jeho rozvaha se může do konce roku zvětšit na 40 procent ekonomiky Spojených států.

Jaké procento americké ekonomiky to představovalo v roce 2007? Pouhých šest procent … pokud tomu můžete vůbec uvěřit. Tato aktiva představují munici na podporu Wall Streetu. A dokud bude Federální rezervní systém pálit na spořitele…může Wall Street pod krycí palbou postupovat.

Powell tvrdí, že bojuje o život ekonomiky, pokud jeho politika podporuje Wall Street: „Nezaměřujeme se na pohyb cen aktiv určitým směrem – pouze chceme, aby trhy fungovaly, a částečně v důsledku toho, co jsme udělali, fungují.“

Akciový protiútok

Dan Deming, ředitel společnosti KKM Financial říká: „Vidíte psychologii trhu, jak se dnes retestuje, protože obchodníci zvažují nedávný nárůst hospitalizací kvůli coronaviru a ponurý výhled americké centrální banky…trh předběhl sám sebe, což znamená, že jsme se rozběhli příliš rychle.“

Faktem je, že všechno bude trvat déle, než si kdokoli myslel. Akciový trh by však měl mít na srdci tuto skutečnost: Úplný arzenál Federálního rezervního systému stojí za ním. Spořitelé musí mezitím zoufat, celý arzenál Federálního rezervního systému je proti nim.

(rek)

Další z kategorie Zlato