Zlato (oz) / USD
1 227,61
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 222,67
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
22,18
0,00 %
Zlato
E15: Neslábnoucí lesk žlutého kovu

Sílící přesvědčení o tom, že akciové trhy jsou překoupené a již nenabízejí dostatečný růstový potenciál, může vybízet k poohlédnutí po alternativních investicích. Ale přece tu je jedna zajímavá alternativa, která dnes trochu zbytečně hraje druhé housle. Tou alternativou je zlato, napsal minulý týden pro deník E15 Jan Mihulka, makléř společnosti Patria Finance.

Je jedna zajímavá alternativa, která dnes trochu zbytečně hraje druhé housle. Tou alternativou je zlato. Foto: iStock

Jak upozornil, zlato nedávno v tichosti vystoupalo na své desetiměsíční maximum, aby přineslo trpělivému investorovi od začátku roku přibližně 15 procent. Pro srovnání – širší americký index S&P 500 si od začátku roku přilepšil o osm procent a německý index DAX pouze o 4,5 procenta. „To je o 70 procent horší výsledek než u žlutého kovu,“ napsal.

Zlato, jak autor připomněl, se oceňuje v amerických dolarech za jednu troyskou unci. Stále slábnoucí americký dolar tak zlevňuje tento kov na světových trzích, a tím ho více zpřístupňuje, podtrhl.

Někteří podle autora mohou namítat, že investice do zlata je mimo možnosti drobného investora. „To nemusí být úplně pravda. Tento žlutý kov nemusíte hned kupovat po kilových zlatých prutech, ale třeba prostřednictvím fondů nebo certifikátů. Pro tento typ investice vám pak stačí jen zlomek toho, co u fyzického zlata,“ argumentoval makléř.

 „Největší spotřebu zlata má průmysl, nepoužívá se jen pro výrobu šperků a ozdob, jak se někteří domnívají,“ konstatoval Jan Mihulka a dodal, že většina chytrých zařízení od telefonů až po tablety by se dnes bez něj neobešla. Rostoucí napětí mezi Amerikou a KLDR, teroristické útoky v Evropě, pomalý růst inflace, to vše a mnohé další jsou jasnými argumenty, proč by mělo zlato jako už dávný uchovatel hodnoty patřit do investičního portfolia, a to v jakékoliv podobě, uzavřel.

(red)