Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Dolar oslabí, investoři si najdou něco lepšího, tvrdí Morgan Stanley

Americký dolar bude příští rok oslabovat, nejen protože americká centrální banka (Fed) pravděpodobně přestane zvyšovat úrokové sazby. Tvrdí to nejčerstvější analýza bankovního domu Morgan Stanley. Již ani nemusí dodávat, že to znamená růst pro zlato.

Velké ekonomiky omezily investice na světových finančních trzích, takže poptávka po americkém dolaru se pravděpodobně sníží. Foto: iStock

Prognóza hospodářského růstu USA pro příští rok hovoří o zpomalení, očekává se, že Fed v polovině roku 2019 upustí od zvyšování základních úrokových sazeb, což oslabí americký dolar.

Mnohem důležitější ale je, že velké ekonomiky, jako jsou Evropa, Japonsko nebo Čína omezily investice na světových finančních trzích, takže poptávka po americkém dolaru se pravděpodobně sníží, uvedl Hans Redeker, globální ředitel měnové strategie Morgan Stanley.

To je podle jeho zprávy velmi podstatné, protože Spojené státy mají vzrůstající deficity jak z fiskálního, tak i běžného účtu, takže země potřebuje pro své dluhopisy kupce. Fiskální deficit nastává, když celkové výdaje vlády převyšují výnosy, zatímco schodek běžného účtu nastane, když země dováží více, než vyváží, doplňuje web televize CNBC.

Když vytvoříte dluh, musíte najít někoho, kdo ho koupí. To znamená, že potřebujete globální dostupnost kapitálu, která je v ostrém úpadku,“ cituje CNBC Redekera. „V důsledku toho bude k financování amerických schodků k dispozici míň peněz.“

Vyšší výnosy dluhopisů – částečně díky zvyšování úrokových sazeb Fedu – a zlepšený hospodářský růst v USA v letošním roce přiměl investory k přesunu finančních prostředků do největší světové ekonomiky. To zase vedlo k rostoucí poptávce po americkém dolaru, jenž většinu roku posiloval.

Dolar přestane otáčet světem

Letos se dolarový index, který měří dolar vůči hlavním zahraničním měnám, zvýšil zhruba o 4,9 procenta. Morgan Stanley však předpovídá, že index bude klesat ze současné úrovně kolem 97 bodů na 85 bodů a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 až na 81 do konce roku 2020.

Dolar v letošním roce posílily velké přílivy investic zahraničních fondů, ale když investoři najdou lepší výnosy jinde, hrozí, že své peníze z USA zase vyvedou,“ poznamenává Redeker. „Obzvlášť, když některé rozvíjející se trhy začínají nabízet lepší výnosy než USA.“

Morgan Stanley proto na počátku týdne upgradoval rating akcií na rozvíjejících se trzích a snížil váhu amerických akcií. Odůvodnil to tím, že banka předpovídá stabilní růst v rozvíjejících se ekonomikách v roce 2019 ve srovnání se zpomalením ekonomické expanze v USA.

(rek)