Zlato (oz) / USD
1 729,37
0,42 %
Zlato (oz) / CZK
43 421,26
0,39 %
EUR / USD
1,09
0,11 %
USD / CZK
25,11
0,03 %
Zlato
Dnešní cena zlata je dobrou příležitostí k nákupu

Nastalo všechno, po čem cena zlata raketově stoupá. Dolar oslabil, americká centrální banka razantně a překvapivě vynulovala základní úrokovou sazbu, americké vládní dluhopisy se potácejí na rekordních minimech, akciový trh rychle ztrácí hodnotu, pandemie zaměstnává celý svět a prohlubuje ekonomické turbulence násobené nejistotami. Přesto cena zlata zažívá nejhorší týdenní propad za devět let.

V českých korunách cena zlata klesla ke 36 tisícům korun za troyskou unci (31,1 g) a jedná se tak o jednu z nejlepších nákupních situací v letošním roce. Foto: iStock

V českých korunách cena zlata klesla ke 36 tisícům korun za troyskou unci (31,1 g) a jedná se tak o jednu z nejlepších nákupních situací v letošním roce. Podíváme-li se na cenu unce zlata v roce 2018, nejšťastnějším se podařil nákup za cenu kolem 1200 dolarů za unci, v naší měně i za 28 tisíc korun.

Loni už bylo terno pořídit unci zlata za 1450 dolarů, vzhledem ke kursu dolaru to v českých korunách pořád bylo dobré, při mimořádném štěstí jen o tisícovku a pár stovek dráž než v roce 2018.

Daleko hůř na tom v Česku byli investoři z let 2016 a 2017, kteří kupovali unci zlata za víc než 31 tisíc korun a dva roky žehrali na svůj prodělek. Ovšem dnes, kdy cena zlata osciluje mezi 36 a 37 tisící korunami, se jejich investice jeví jako prozíravá. Jak píše na webu Kurzy.cz analytik Jakub Petruška: Je zřejmé, že dobrou cenu poznáte až zpětně.

Komplikací je oslabování české koruny, která za týden ztratila pět procent, což pro Čechy zlato zdražuje. Podle drtivé většiny odborných analýz může cena zlata vyrůst na 1700 až 1800 dolarů za unci. V dnešním kurzu by to znamenalo 41 až 43 tisíc korun za unci, což by ve srovnání s aktuální cenou přineslo zdražení unce zlata o čtyři až pět tisíc korun. V tomto světle nemusí nynější investiční příležitost dlouho trvat. 

Vše bude záležet na dalším vývoji ekonomiky, kdy není vyloučeno nic. Ke krizi může vést jak dominový efekt celosvětově propojených ekonomik, tak i další obří fiskální a měnové stimuly na podporu byznysu vedoucí k masivnímu nárůstu zadlužení. Situace je značně nepřehledná. 

(rek)