
„Provést měnovou odluku bylo základní podmínkou politické a hospodářské nezávislosti Československa. Ministr financí Alois Rašín provedl akci suverénně a rychle. Úspěšně provedená měnová odluka zvýšila mezinárodní prestiž Československa, které se tak oddělilo od rozvrácené rakousko-uherské měny řítící se do inflace,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
ČNB vydává zlaté mince ve dvojím provedení. V běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3200 kusů a ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 6900 kusů. Hodnota mincí není totožná s prodejní cenou, která je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. ČNB prodejní cenu mince neuvedla. Mince lze koupit u vybraných smluvních partnerů.
Kolkování měny bylo zahájeno v českých zemích 3. března 1919 a na jejím konci 9. března 1919 již existovala československá měna. Na Slovensku kolkování trvalo do 12. března 1919 a na Podkarpatské Rusi se uskutečnilo až v roce 1920.
Zlatá pamětní mince k výročí zavedení československé měny je součástí dvou mimořádných ražeb k oslavě 100 let vzniku republiky a české koruny. Druhá mimořádná emise z 23. října 2018 připomněla 100. výročí vzniku Československa.
(ČTK)