Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
ČNB představila pamětní minci k zavedení československé koruny

Česká národní banka (ČNB) dnes v Kutné Hoře představila pamětní minci Zavedení československé koruny s nominální hodnotou 2000 korun, která připomíná vznik československé koruny coby peněžní jednotky nového státu před 100 lety. Celkový náklad je 7200 kusů, prodejní cena je 10.000 korun. Mince je bimetalová - je vyražena ze zlata a stříbra.

K letošním oslavám sto let od vzniku československé koruny ČNB přichystala řadu doprovodných akcí a zvláštních emisí platidel. Foto: ČNB

Z jedné strany minci dominuje částečný portrét prvního ministra financí Aloise Rašína, který vedl odluku od rakousko-uherského peněžního systému. Z druhé strany je zlatá inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922.

Nová koruna československá byla přesně před 100 lety ustavena takzvaným měnovým zákonem č. 187 o oběhu a správě platidel z 10. dubna 1919. V oběhu byla až do rozpadu státu a do měnové odluky se Slovenskem v roce 1993.

„Není náhodou, že se scházíme v Kutné Hoře, protože historie města je spjata s těžbou vzácných kovů, z nichž se mince ve středověku razily,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok při prezentaci v kutnohorské Galerii Středočeského kraje. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) poukázal na to, že česká měna a české mince jsou úzce spojeny i s českou kulturou.

K letošním oslavám sto let od vzniku československé koruny ČNB přichystala řadu doprovodných akcí a zvláštních emisí platidel. Symbolem oslav se stala 130 kilogramů vážící zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů Kč, která je k vidění na výstavě pořádané ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu v Císařské konírně.

Pro numismatiky připravila ČNB několik speciálních pamětních emisí. Například výdej výročních dvacetikorunových mincí a stokorunové bankovky provázely koncem ledna na pobočkách ČNB v Praze i regionech několikahodinové fronty, a to i navzdory mrazivému počasí.

(ČTK)