Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Citi jako chytrá horákyně

Jako chytrá horákyně promluvili analytici bankovního domu Citi, když ve své prognóze odhadují cenu zlata v letošním roce mezi 1625 a 1775 dolary za troyskou unci. Aktuálně se cena fyzického zlata v Londýně pohybuje nad horní hranicí amerického odhadu, ale opatrnosti zřejmě není nikdy dost.

Investoři hledající bezpečná útočiště se přesunuli do amerických státních dluhopisů a do zlata. Foto: iStock

Těžko odhadnout, čím se budou klienti Citi řídit, když jim banka zároveň říká, že se cena zlata brzy ustálí na 1600 dolarech za unci a poté bude dál stoupat, leč ne lineárně, což by v tak nejisté době jako je dnes jen málokdo předpokládal. Takže otázka zní: koupit zlato teď, nebo počkat, až se předpověď expertů Citibank naplní? 

Logická odpověď by znamenala počkat, ale jak si tedy vysvětlit jednoznačnou prognózu průměrné ceny zlata v příštím roce ve výši 1925 dolarů za unci, což by byl historický rekord v dolarech. A to podle Citibank je cyklus růstu ceny zlata teprve v polovině!

„Dlouhodobě nižší úrokové sazby, tištění dolarů a jiných měn, přetrvávající makroekonomická nejistota kvůli stále novým ohniskům pandemie a nová vlna napětí mezi USA a Čínou, včetně silných nákupů investičního zlata, by mohly dál podporovat cenu zlata a kompenzovat slabost asijské poptávky po špercích,“ odůvodňují analytici Citibank svůj názor na vzácný kov.

Na něco se člověk spolehnout musí

Největší britská banka HSBC ve své zprávě chytračí velmi podobně jako Citi: „Náš analytik drahých kovů si myslí, že silnější dolar by mohl z dlouhodobého hlediska blokovat růst ceny zlata. Investoři hledající bezpečná útočiště se přesunuli do amerických státních dluhopisů a do zlata. Až se sitauce normalizuje, můžou se dluhopisy a zlato vrátit k jejich tradičnějšímu inverznímu vztahu.“

Panečku, kdo by to řekl! Až bude všechno normální, tak bude všechno normální. Realitou však je, že normální dnes není vůbec nic. Proto je přirozené, že nedá-li se spoléhat na akcie a komodity, zbývají vládní dluhopisy a zlato. A jestliže ani dluhopisy skoro nic nenesou, je volba jednoduchá i bez porady s HSBC, která říká: „Klíčem pro zlato není dolar, ale výnosy dluhopisů.“ 

A pak se dozvídáme další novinku, že zlato může v blízké době ztratit, ale díky akumulovaným rizikům zase získat. A tak možná jedinou skutečnou novinkou britské prognózy je, že dolar „nevstoupí na medvědí ani na býčí trh, ale místo toho bude pevný a bude brzdit jízdu zlata“.

Otázkou je, zda je to skutečně novinka. Statutární šéf společnosti Zlato.cz David Marášek na adresu americké měny totiž již delší dobu říká: „Na něco se člověk spolehnout musí.“ 

(rek)

Další z kategorie Zlato