Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Cena zlata poroste, ale zvolna

Britská poradenská firma CPM Group prognózuje růst ceny zlata pro příští rok. V prvním čtvrtletí podraží až na 1300 dolarů za unci a v celoročním průměru se pak cena ustálí mezi 1295 až 1300 dolary. Tím se její předpověď shoduje i s výhledem Industrial and Commercial Bank of China (ICBC).

Poptávka po zlatě by měla být v prvním čtvrtletí silná kvůli sezónním faktorům spojeným s nákupem zlata a zpomalení růstu úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Foto: iStock

Poptávka po zlatě by měla být v prvním čtvrtletí silná kvůli sezónním faktorům spojeným s nákupem zlata v rámci svátků v zemích, kde si na zlato potrpí. Druhým důvodem má být zpomalení růstu úrokových sazeb americké centrální banky (Fed).

„To by mělo být pro drahé kovy pozitivní,“ řekl Rohit Savant, ředitel výzkumu CPM Group v rozhovoru pro Kitco News. „Ale nutně to neznamená strmý růst jejich ceny. I když Fed zpomalí tempo růstu úrokových sazeb, nemusí to přinést další vzestup žlutého kovu, protože ekonomika  zůstane silná.“

„Stále máme ekonomiku, které se celosvětově daří,“ míní Savant. I když růst zpomalí, zůstane dál zdravý. To bude limitovat hledání bezpečného přístavu. Zlato půjde nahoru, ale ne tak, že se investoři kvůli němu zblázní. Nicméně tempo nákupů zlata se může velmi dobře zdvihnout v letech 2020 a 2021,“ uzavírá Savant.

Čína vidí růst zlata

Podle Industrial and Commercial Bank of China bude cena zlata v příštím roce neustále růst a ve třetím čtvrtletí dosáhne výše 1320 dolarů za troyskou unci. „Pro roky 2019 a 2020 předpovídáme průměrné ceny za rok ve výši 1293 a 1300 dolarů za unci,“ uvádí bankovní Gold Report.

Přesněji řečeno, odhady ICBC vidí cenu zlata v průměru 1260 dolarů za unci během prvního čtvrtletí, 1290 dolarů pro druhé čtvrtletí, 1320 ve třetím čtvrtletí a 1300 v posledním čtvrtletí. „Základem odhadů je názor, že současný trh s dolary je na vrcholu, což poskytne zlatu prostor pro vzestup v nadcházejícím roce,“ uvedla ICBC podle níž sílu dolaru ovlivní úrokové sazby Fedu.

Málo negativních vlivů

ICBC uvedla, že letošní špatný výkon zlata nepřekvapil, protože ceny žlutého kovu odpovídají širším podmínkám na trhu. Aby zlato mohlo výrazně překonat hodnotu 1300 dolarů za unci, musel by trh s drahými kovy vidět rizikovější sentiment, pomalejší růst USA a dlouhodobou pauzu ve zpřísňování měnové politiky Fedu.

Čínská velkobanka má za nepravděpodobné, že se všechny výše uvedené body projeví současně, což zřejmě omezí potenciál růstu ceny zlata.

(rek)