Zlato (oz) / USD
1 970,16
0,29 %
Zlato (oz) / CZK
44 095,57
0,08 %
EUR / USD
1,17
0,19 %
USD / CZK
22,38
0,37 %
Zlato
Na burzách už hranice 1800 dolarů za unci zlata padla

Globální trh se zlatem se konečně dočkal. Předtucha, že budoucnost nepřinese nic dobrého, přiměla investory, kteří se zajišťují srpnovými opcemi (futures) na nákup akcií zlatých fondů, akceptovat cenu nad 1800 dolary za unci. Zlaté futures tak byly nejdražší za víc než osm let.

Cena derivátů zlata na burzách tak za poslední tři měsíce stoupla o 13 procent, což je největší čtvrtletní vzestup od roku 2011. Foto: iStock

V úterý předseda Fedu (Federální rezervní systém USA) Jerome Powell zdůraznil, že dostat pod kontrolu pandemii je pro USA zásadní. Jenže vládní expert na infekční choroby Anthony Fauci uvedl, že nové případy Covidu-19 v USA by mohly činit až 100 tisíc denně, což je oproti dnešním asi 40 tisícům podstatné navýšení.

V tomto světle je pak zpráva Fedu pro investory do výnosnějších, leč rizikovějších aktiv, doslova katastrofou, což otevřelo další prostor pro bezpečné investice.

Zlaté futures, které se v poslední den června prodávaly za nejvyšší cenu od listopadu 2011, se tak již dotkly 1807 dolarů za unci. Cena derivátů zlata na burzách tak za poslední tři měsíce stoupla o 13 procent, což je největší čtvrtletní vzestup od roku 2011. Fyzické zlato se vyšplhalo na cenu 1788,06 dolaru za unci.

Nic lepšího než zlato není

„Dluhopisy už nenabízejí téměř žádný skutečný výnos, a proto se staly aktivy jen pro parkování hotovosti,“ řekl americké agentuře Bloomberg Peter Grosskopf, generální ředitel kanadského obchodníka s fyzickým zlatem a stříbrem společnosti Sprott. „V této situaci se zlato stává mnohem atraktivnějším aktivem coby zajištění jiných trhů a udržení kupní síly.“

„Zlato jako alternativa dluhopisů a jako obecné zajištění je stále dominantní. Makrofaktorem, který to řídí, je vysoký stupeň nejistoty ohledně globálního růstu a výhledu do budoucna,“ řekl britské agentuře Reuters analytik IG Markets Kyle Rodda. „Kromě toho se zvýšilo inflační očekávání a trhy trochu sázejí na to, že centrální banky budou dělat co mohou, aby potlačily úrokové výnosy kvůli stimulaci ekonomiky,“ dodal.

Naše prognóza je taková, že po dosažení ceny 1800 dolarů za unci budou investoři čekat na další kroky americké centrální banky. Současné poptávce po akciích není třeba přikládat dlouhodobější váhu, protože ji podnítily nedávné lepší hospodářské výsledky, než se očekávalo. Ale další data zřejmě tuto aktivitu opět zchladí.

Z technického hlediska tak může zlato testovat odpor při ceně 1789 dolarů za unci, což je zlomová cena, která by mohla být začátkem dalšího zisku zlata, uvedl obvykle skeptický technický analytik Reuters Wang Tao. Cena fyzického zlata se podle něj stabilizuje v rozmezí 1795–1806 dolarů za unci.

(rek)