Zlato (oz) / USD
1 839,55
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
39 653,37
0,36 %
EUR / USD
1,21
0,49 %
USD / CZK
21,56
0,50 %
Zlato
Brexitová dohoda na cenu zlata nemá valný vliv

Spojené království a vyjednavači Evropské unie dokončili historickou obchodní dohodu po brexitu, čímž odvrátili hrozbu tvrdého rozchodu. Noviny se hned rozepsaly, jak to pomohlo ceně ropy, ale vzhledem ke ztrátám v předchozích dvou dnech je vzestup ropy zanedbatelný. Navíc se s ní před svátky ani moc neobchodovalo.

„Cena zlata těží z průlomu v jednání o brexitu, který připravil cestu pro slabší dolar,“ řekl Edward Moya, hlavní analytik trhu společnosti Oanda Corp. Foto: iStock

„Ačkoli dohoda o brexitu cenu ropy podporuje, dopad covidu je na ropném trhu dominantní hnací silou,“ řekl Andrew Lipow, prezident společnosti Lipow Oil Associates v Houstonu na webu The Economist Times. „Trh s ropou čeká na širší distribuci vakcín, aby se společnost vrátila do normálu.“

Média také konstatovala, že vzrostla cena zlata, které vydělalo na oslabení amerického dolaru, zejména vůči britské libře. Poptávka po zlatu se však na svátky usadila na příčce 1880 dolarů, tedy žádný velký pohyb. Aktuální letošní zdražení zlata tak zůstává na téměř 24 %. To však přimělo některé analytiky k dalším odvážným prognózám.

Lawrie Williams z londýnské zlatnické společnosti Sharps Pixley vydal na Štědrý den tuto prognózu: Ke 30. červnu bude unce zlata stát 2150 dolarů a na konci roku 2225 dolarů. Je zajímavé, že akciovým indexům prorokuje mírný pokles a dolaru stagnaci.

Zlato čeká na Kongres

„Cena zlata těží z průlomu v jednání o brexitu, který připravil cestu pro slabší dolar,“ řekl Edward Moya, hlavní analytik trhu společnosti Oanda Corp. „Kov by mohl vidět další zisky, pokud by se dořešila vládní finanční podpora obyvatelstvu v USA.“ Zatím však bylo oslabení dolaru minimální.

Investoři se totiž dívají na Trumpovu reakci na Kongresem schválený stimulační balík. Některé výdaje chce škrtnout, podporu na osobu chce ale zvýšit ze 600 na 2000 dolarů, jak uvádí agentura Bloomberg. Toho se chytili Demokraté, kteří zkusí po Vánocích novým návrhem na půdě Sněmovny tuto částku prosadit. Pro americkou měnu, od které se cena zlata odvíjí to znamenalo oslabení o 0,1 % po štědrovečerním poklesu o 0,4 %.

Pro českého zájemce o zlato se tak dál mírně zvýhodnila cena tohoto kovu, protože vůči české měně je dolar na nejnižších hodnotách za celý rok. Nejlevnější česká směnárna v Jindřišské ulici v Praze ho prodává za 21,95 koruny, ale oficiální kurs ČNB, od kterého se cena zlata v Česku vypočítává, je 21,68 koruny za americký dolar.

(rek)