Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Banky bohatých zemí nepochybují o vzestupu ceny zlata

Australsko-novozélandská banka ANZ očekává, že zlato ve druhé polovině roku 2020 dosáhne rekordní ceny. Ekonomické prostředí zůstává náročné, byť zvýšení chuti na riziková aktiva zlatu neprospívá, uvedli analytici ANZ Bank.

Bankovní domy věří ve zlatý boom. Foto: iStock

Také švýcarská banka Credit Suisse věří ve zlatý boom. I přesto, že zlato v minulém týdnu inkasovalo dva knokauty za sebou, které jeho cenu srazily na 1682 amerických dolarů za unci. Pokles nezaměstnanosti v USA totiž burziány rozparádil tak, jakoby již byly všechny pandemické a ekonomické problémy překonány. A tak se místo spolehlivých aktiv opět vrhají na výnosnější, leč riskantnější pozice, podivuje se ANZ.

Start další zlaté jízdy se podle ANZ nedá odhadnout. Víra trhu, že v mnoha zemích už akutní fáze pandemie pominula, přinesla zvýšení chuti riskovat. Investoři, kteří nyní sázejí na riziko. Jsou přesvědčeni, že stimulační opatření povedou k normálnějšímu hospodářskému růstu. 

„Ve střednědobém výhledu zůstáváme optimističtí. Makro pozadí je náročné, navzdory důvěře trhu v trend směřující k normálnímu růstu. Rozvahy centrálních bank ale nevykazují žádné známky snižování a geopolitické napětí eskaluje,“ cituje bankéře z pátého kontinentu FXStreet. A ti dodávají: „Myslíme si, že manažeři, kteří dál zvyšují podíly drahého kovu ve spravovaném majetku, sedí na zlatém dole.“

Nová fáze konsolidace

Stratégové Credit Suisse rovněž očekávají, že žlutý kov brzy otestuje bariéru 1800 dolarů za unci. „Podmínkou ale je podpora minimální ceny 1660 dolarů za unci. „Zlato se pokusí pokračovat ve vzestupném trendu. Další psychologická hranice bude mezi 1796 a 1803 dolarů za unci. Tím se nová fáze konsolidace uzavře,“ prorokují švýcarští experti.

Další maxima podle Credit Suisse už povedou nad rekordních 1921 dolarů, následovat bude boj o 2000 dolarů za unci a příští obranná linie má vést mezi 2075 a 2080 dolary za unci.

(rek)