Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Okénko Žanety Jelenové
Zápis ze zářijového zasedání Fedu poslal americké akcie dolů

Americké akcie během včerejšího obchodování hledaly jasný směr, nakonec ale oslabily. Rozhodlo o tom zveřejnění zápisu ze zářijového jednání americké centrální banky (Fed), ze kterého vyšlo najevo, že poslední zvýšení základní úrokové sazby podpořili jeho účastníci jednomyslně. To posílilo obavy investorů, že Fed v prosinci přikročí k dalšímu zvýšení úroků, což by dále zdražilo půjčky.

Fed letos zvýšil úrokové sazby již třikrát. Stal se proto terčem ostré kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, včera odepsal 0,36 procenta a obchodování uzavřel na 25.706,68 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,03 procenta na 2809,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,04 procenta na 7642,70 bodu.

Fed letos zvýšil úrokové sazby již třikrát. Stal se proto terčem ostré kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je zastáncem nízkých úroků.

Růst úroků zvyšuje náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i akciový trh. „Myslím, že se Fed zbláznil,“ prohlásil Trump minulý týden.

Zisk 5,3 procenta včera zaznamenaly akcie placené internetové televize Netflix. Ve třetím čtvrtletí zvýšila počet zákazníků o téměř sedm milionů; celkem jich má zhruba 137 milionů. Růst počtu uživatelů streamovacích služeb tak byl mnohem vyšší, než čekali analytici.

Úspěšná byla na akciovém trhu díky solidním hospodářským výsledkům i letecká společnost United Airlines. Připsala si šest procent a její zisky povzbudily i akcie ostatních aerolinek.

Nedařilo se naopak akciím stavebních firem. Podle včera zveřejněné zprávy amerického ministerstva obchodu se v USA v září snížila výstavba domů o 5,3 procenta. Trh negativně ovlivňují rostoucí ceny hypoték.

Dolar zpevňoval

Na devizovém trhu zpevňoval americký dolar. Posílila jej vyhlídka na brzké další zvýšení základní úrokové sazby, což naznačil zápis z jednání Fedu. Ztráty naopak vykázala britská libra kvůli nižšímu růstu inflace, než se očekávalo. A slabší byla i jednotná evropská měna euro, které škodí zdlouhavá vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Kolem 22:00 SELČ ztrácelo euro k dolaru zhruba 0,6 procenta na 1,1506 USD. Britská libra k dolaru odepisovala asi 0,43 procenta na 1,3124 USD. K japonskému jenu dolar přidával 0,25 procenta na 112,53 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,58 procenta na 95,60 bodu.

(ČTK)