Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Okénko Žanety Jelenové
Fed pravděpodobně zvýší úrokové sazby, letos počtvrté

Americká centrální banka (Fed) dnes podle všeobecného očekávání finančních trhů přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby. Rozhodnutí na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru Fed oznámí ve 20:00 SELČ a krátce poté jej zdůvodní šéf centrální banky Jerome Powell.

Základní sazba, od níž se odvíjejí úvěrové náklady, se má zvýšit o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Šlo by už o čtvrté zvýšení sazeb v letošním roce. Foto: iStock

Základní sazba, od níž se odvíjejí úvěrové náklady, se má zvýšit o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Šlo by už o čtvrté zvýšení sazeb v letošním roce a o deváté od prosince 2015, kdy Fed začal téměř z nuly sazby zvyšovat.

Fed naposledy zvýšil úroky v září, kdy jeho základní sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,0 až 2,25 procenta.

Analytici nyní předpokládají, že Fed dnes přikročí k dalšímu zvýšení úroků. Mezi ekonomy se ale rozmáhají názory, že Fed v příštím roce tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalí.

Kvůli zvyšování úroků je centrální banka terčem kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Podle něho je neuvěřitelné, aby Fed za současné hospodářské a politické nejistoty ve světě byť jen uvažoval o zpřísnění měnové politiky. Poukázal mimo jiné na „velmi silný dolar a prakticky nulovou inflaci“.

Pro zpomalení růstu úrokových sazeb v příštím roce hovoří řada ekonomických faktorů. Navíc klesají ceny ropy, silnými výkyvy procházejí akciové trhy a růst globální ekonomiky zpomaluje. To vše má dopad na hospodářství Spojených států. Podle průzkumu agentury Reuters 40 procent ekonomů očekává, že USA v příštích dvou letech spadnou do recese.

(ČTK)