Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zeman v poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu

Prezident Miloš Zeman ve včerejším vánočním poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu. Příčinami podle něj mohou být vznikající obchodní či celní války mezi Spojenými státy a Čínou, chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie a nedostatek pracovních sil.

Prezident Miloš Zeman ve včerejším vánočním poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu. Foto: TN.cz

Za jednu z cest k lepší ekonomické situaci Zeman považuje zvýšení produktivity práce například prostřednictvím robotizace.

Prezidentův projev odvysílaly televize Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas – Radiožurnál a Česká tisková kancelář.

„Zatímco první dva faktory nemůžeme ovlivnit, ten třetí ano,“ řekl Zeman k obchodním válkám, brexitu a nedostatku pracovníků.

Dodal, že chápe návrhy na dovoz zahraničních sil, a zopakoval, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky. „Ale to je všechno pouze krátkodobé řešení, dlouhodobé řešení vidím ve zvýšení produktivity práce, a to konkrétně formou robotizace,“ konstatoval.

Zeman: Inovace a investice

Zeman zmínil, že robot není jen „android či monstrum s chapadly“, ale také počítačový algoritmus. „Který se už včera uplatňuje v bankovnictví a snižuje výrazně počet bankovních úředníků. Považuji za nesmyslné, abychom této tendenci bránili například zavedením daně z robotů, což by jenom tento proces zbrzdilo a snížilo naši šanci dostat se mezi opravdu nejvyspělejší země,“ uvedl.

Prezident vysoce ocenil vládní návrh investičního plánu, který obsahuje kolem 17.000 projektů za skoro 3,5 bilionu korun do roku 2030. „Jedině investice, i když nemají volební právo, nás přenášejí do budoucnosti. Proto věřím, že v rámci tohoto plánu vzniknou v každé obci, městě či kraji nové stavby, které zkrásní tamní prostředí a zlepší život v obcích a městech,“ dodal Zeman.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova