fbpx
Zlato (oz) / USD
2 335,52
1,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za dva měsíce daly stavební spořitelny úvěry na úsporné bydlení 117 mil. korun

Za první dva měsíce nabízení zvýhodněných úvěrů na energetické rekonstrukce v programu Oprav dům po babičce je stavební spořitelny poskytly za 117 milionů korun. V příštích měsících očekávají další výrazný růst, v současnosti registrují nižší tisíce zatím neschválených úvěrů. Dnes to řekli novinářům představitelé Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Stavební spořitelny od ledna poskytují dotační poradenství ke zvyšování energetické účinnosti budov, od března i zvýhodněné úvěry.

zateplení
Za první dva měsíce nabízení zvýhodněných úvěrů na energetické rekonstrukce v programu Oprav dům po babičce je stavební spořitelny poskytly za 117 milionů korun. Foto: iStock

„Zvýhodněný úvěr je určen především na financování komplexního zateplení domu, výměnu oken, dveří a na pořízení a instalaci obnovitelných zdrojů energie,“ řekl předseda AČSS a předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický. Průměrná výše poskytnutých úvěrů podle něj byla 1,25 milionu korun. Klienti za úvěry neručí vlastní nemovitostí.

Stavební spořitelny čekají další růst úvěrů na energeticky úsporné bydlení v dalších měsících, protože už nyní mají nižší tisíce zatím nevyřízených žádostí. Zároveň vnímají zájem o poradenství při získávání dotací a jejich kombinaci s úvěrem, od začátku roku ho poskytly zhruba 4500 klientů. Největší zájem byl ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji.

První místopředseda AČSS a předseda představenstva Modré pyramidy Michael Pupala uvedl, že od třetího čtvrtletí by stavební spořitelny měly mít možnost přímo zadávat do systému žádosti klientů o dotace. „Staneme se tak jedním místem, na kterém bude moct klient vše vyřešit,“ řekl. Vošický upozornil, že díky dotacím dosáhne na úvěr více klientů, protože se tím snižuje částka, o kterou by lidé museli žádat. Zároveň není nutné, aby klient při žádosti o dotaci či úvěr měl stavební spoření.

Stavební spořitelny se loni v srpnu dohodly s ministerstvy životního prostředí a financí na spolupráci při zajišťování dotací na zlepšení energetické účinnosti bydlení. Podle Pupaly to umožnilo zpřístupnit dotační poradenství i lidem v menších městech. Zároveň se tím otevřela možnost společného využití peněz z modernizačního fondu, Státního fondu životního prostředí a soukromého kapitálu ke zlepšení energetické účinnosti bydlení.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Za první čtyři měsíce letošního roku poskytly úvěry za 13,3 miliardy korun, o 22 procent víc než loni. Nové smlouvy o stavebním spoření uzavřelo 170.749 klientů, podobně jako loni. Cílová částka, na kterou si spoří, vzrostla o 12 procent na 109,6 miliardy korun. V systému stavebního spoření je zhruba 3,1 milionu klientů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova