Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Výsledný schodek rozpočtu by mohl být jiný, než navrhla vláda

Schválený schodek letošního rozpočtu by mohl být i jiný, než je vládou navržených 500 miliard korun. Mohlo by se to stát v důsledku toho, že Sněmovna projednává aktuální vládní novelu státního rozpočtu jako běžný zákon, a nikoli podle zvláštních ustanovení jednacího řádu pro projednávání státního rozpočtu. Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit. Na dotaz ČTK to řekli předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit. Foto: iStock

Když Sněmovna projednává standardně návrh státního rozpočtu na následující rok, potom na konci prvního čtení schvaluje základní parametry státního rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho projednávání. V dalším čtení už poslanci nemůžou tyto veličiny měnit, mohou jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, a musí tedy uvést, odkud je chtějí převést a kam. Nemohou tak měnit již schválené saldo rozpočtu.

Bývalý ministr financí Kalousek ve svém vystoupení na plénu řekl, že podle názoru sněmovní legislativy se aktuální novela projednává jako jiný běžný zákon. To na dotaz ČTK potvrdila i předsedkyně rozpočtového výboru Vostrá. Poslanci v úvodu schůze nepřijali návrh, aby Sněmovna schválila změnu rozpočtu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. „Pokud se to bude projednávat jako klasický zákon, znamená to, že tam mohou chodit pozměňovací návrhy, vlastně i které potom změní výši toho schodku,“ řekla Vostrá ČTK.

Podle Kalouska budou moci předkládat poslanci pozměňovací návrhy, které někam přidávají peníze, ale už nebudou muset obsahovat zdroj peněz. Obává se proto, že výsledný schodek, který bude Sněmovna na konci třetího čtení schvalovat, může být proto i vyšší než navržených 500 miliard. Vostrá poznamenala, že může být i nižší. Kalousek pokládá zvolený způsob projednávání za rizikový. „Už tento návrh vlády je účinný pokus o rozvrat veřejných rozpočtů. Kdyby Sněmovna ten rozvrat rozšířila, bylo by to ještě horší,“ dodal Kalousek.

Sněmovna tak bude na konci prvního čtení hlasovat pouze o vznesených návrzích na vrácení vládě k dopracování. Pokud je sněmovní většina neschválí, zamíří do dalšího kola projednávání.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova