Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Z domova
Výdej výročních dvacetikorun doprovázely na pobočkách ČNB fronty

První den výdeje výročních dvacetikorunových mincí a stokorunové bankovky doprovázely včera na pobočkách ČNB v Praze i regionech několikahodinové fronty, a to i navzdory mrazivému počasí. Mince a bankovku si tak vyzvedly tisíce lidí. Výdej bude pokračovat i v dalších dnech až do vyprodání zásob.

ČNB nabízí k výměně dvacetikorunové mince s portréty Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila. i stokorunovou bankovku s přetiskem. Foto: ČNB

ČNB nabízí k výměně u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska dvacetikorunové mince s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Vedle mincí ČNB nabízí i oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky.

ČNB přitom stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přetiskem na osobu. Při návštěvě pracoviště ČNB si tak budou moci občané vyměnit maximálně devět dvacetikorun v celkové hodnotě 180 Kč a bankovky v hodnotě 300 Kč.

V Praze stáli lidé ve čtvrtkilometrové frontě

Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě se tak před devátou hodinou ráno vinula fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka. Téměř čtvrt kilometru dlouhá fronta se včera po 08:00 táhla od vstupu do České národní banky v Rooseveltově ulici v Brně. Lidé tu už od časných ranních hodin čekali téměř v desetistupňovém mrazu.

U pobočky ČNB v Nádražní ulici v Ostravě stály ráno stovky lidí. Fronta se táhla z Nádražní ulice přes Prokešovo náměstí kolem obvodní radnice až za roh do Tyršovy ulice. Od 05:00 hodin stáli první zájemci před pobočkou ČNB v Ústí nad Labem. Ta se otevřela výjimečně o deset minut dříve než obvykle, tedy v 07:20.

Také v Plzni byly od rána fronty uvnitř i před pobočkou ČNB. Desítky zájemců už tam stály před otevřením v 07:30. „Lidé si většinou berou všechno (mince i bankovku),“ řekla ČTK pracovnice banky. Včera do 14:00 jich podle ní vydají stovky kusů. Pokračovat budou v dalších dnech až do vyčerpání zásob. Zatím jich máme dost, dodala.

I loni se čekalo v hodinových frontách

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky rovněž doprovázely několikahodinové fronty. ČNB tehdy ukončila výměnu 30. října.

Mince vydávané v říjnu se v současnosti nabízejí na aukčním portálu Aukro až za 599 korun. Včera vydávané mince a bankovka se na Aukro aktuálně draží za zhruba 1600 korun, v ČNB je možné je vyměnit za 160 korun. Sadu je možné na Aukru koupit i za dva tisíce korun.

ČNB plánuje u bankovky i každé z mincí vydat opět omezený počet, 200.000 kusů od každé.

Mince a bankovky není možné objednat ani zaslat. Možná je pouze výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky, a to výhradně na pracovištích České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Seznam a otvírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde se výměny mincí provádějí, jsou dostupné na webu ČNB. Pobočky ČNB mají otevřeno pro veřejnost do 14:00.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

(ČTK)