Zlato (oz) / USD
2 026,07
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Výborný: Ceny potravin jsou v ČR stabilizované, důvod pro zdražení není

Ceny potravin v Česku jsou podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) stabilizované. Žádný důvod pro to, aby potraviny zdražily, není, řekl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Doplnil, že bude ostražitý, jak se ceny potravin budou vyvíjet. Snížení DPH na potraviny z 15 na 12 procent, které platí od začátku roku, se do cen potravin podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy promítlo. Ukazuje to mimo jiné uvádění cen s přesností na haléře, řekl.

cena, potraviny
Minulý týden bylo proti loňskému prosinci levnějších 11 ze 13 potravin, které ve svých předběžných měsíčních průzkumech sleduje Český statistický úřad (ČSÚ). Foto: iStock

„Skutečně se nižší DPH promítá do konečné ceny,“ řekl Prouza v ČT. Uvádění cen s přesností na haléře podle něj není marketingový trik, ale odvíjí se od poklesu DPH o tři procentní body. „Pokud to chcete promítnout, tak se musí vrátit haléře,“ řekl. Upozornil, že se při sčítání na pokladně nezaokrouhluje každá položka zvlášť, ale až celková částka. Zároveň uvedl, že pokud bude stát tlačit na konkurenci mezi dodavateli a sníží překážky v dovozu, ceny dále klesnou.

Ceny potravin se podle Výborného se začátkem roku nezvedly, jak avizoval například prezident SOCR Prouza, a jsou stabilizované, řekl. „Budu velmi ostražitý, jak se ceny potravin budou vyvíjet, důvod pro zdražování nevidím,“ dodal. S obchodníky se chce dál pravidelně setkávat, další schůzka by se mohla uskutečnit v letošním prvním čtvrtletí. Ceny potravin podle něj závisí především na stabilizaci konkurence mezi obchodníky i potravináři.

Před koncem roku Prouza opakovaně uváděl, že potraviny od ledna zdraží. Řetězcům podle něj dodavatelé oznamovali navýšení cen o pět až deset procent. Riziko zdražování se ale podařilo zažehnat, a to zejména díky dojednané podpoře firem s cenami energií, řekl v ČT.

Minulý týden bylo proti loňskému prosinci levnějších 11 ze 13 potravin, které ve svých předběžných měsíčních průzkumech sleduje Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce, přibližně o 4,77 procenta na 208,02 koruny, klesla cena za kilogram másla. O 4,76 procenta méně, 46,58 koruny, stálo deset vajec. Ve srovnání s prosincem naopak zdražil kilogram brambor, a to o 12,56 procenta na 27,70 koruny. Vyšší cenu měl dále kilogram pšeničné hladké mouky. Ve třetím lednovém týdnu stál 20 korun a 40 haléřů, v prosinci vyšel na 19,56 koruny. Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH 12 procent. Naopak do základní sazby DPH 21 procent se přesunula většina nápojů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova