Zlato (oz) / USD
1 726,14
0,61 %
Zlato (oz) / CZK
43 303,81
0,66 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
25,09
0,05 %
Z domova
Vláda podpořila návrh na větší přístup bank k údajům

K poslaneckému návrhu, který má kromě jiného umožnit širší využití bankovní identity, se kabinet na dnešním jednání postavil kladně. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Lidé by podle návrhu mohli pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy použít identitu, se kterou se přihlašují do internetového bankovnictví. Proti jsou Úřad pro zahraniční styky a informace i Bezpečnostní informační služba (BIS). Zpravodajcům se nelíbí navrhovaný rozsah přístupu bank k údajům z registrů. Návrh, který podepsalo přes 120 poslanců napříč kluby, nyní posoudí Sněmovna.

Banky mají mít podle návrhu přístup například k údajům z informačního systému evidence obyvatel, evidence cizinců nebo z agendového systému cestovních dokladů. Foto: Pixabay

Předloha také vytváří podmínky pro omezený přístup bank do základních registrů. Banky tak budou moci podle předkladatelů lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a také bránit případům zneužití identity.

Banky mají mít podle návrhu přístup například k údajům z informačního systému evidence obyvatel, evidence cizinců nebo z agendového systému cestovních dokladů. Obě tajné služby však považují navrhovaný rozsah oprávnění přístupu bank k údajům v registrech za nepřiměřený a ne zcela odůvodněný.

BIS mimo jiné považuje povolení rozsáhlého a ne zcela důvodného zpracování za bezpečnostní riziko jak ve vztahu k občanům ČR, tak i ve vztahu k činnosti zpravodajských služeb. Návrh má podle ní destruktivní dopad do oblasti krycích dokladů. Civilní rozvědka považuje navrhovaný rozsah oprávnění bank v přístupu k údajům z bezpečnostního hlediska za zcela nepřijatelný. Doporučuje proto mimo jiné zmenšit objem údajů zpracovávaných bankami nebo přímo zakázat dávkové získávání a zpracování údajů z informačních systémů veřejné správy.

Ministerstvo financí ve svém stanovisku uvedlo, že už na pracovní úrovni projednává možné znění pozměňovacího návrhu s Českou bankovní asociací, Českou národní bankou a Finančním analytickým úřadem s cílem provést v návrhu změny, které by některé nedostatky vyřešily.

Využívání rozšířených možností bankovní identity by nebylo podle poslaneckého návrhu být nijak zpoplatněno. „Bankovní identita představuje jednoduchou a bezplatnou formu přístupu ke službám e-Governmentu i on-line službám soukromého sektoru pro přibližně pět milionů občanů, kteří používají internetové bankovnictví,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Rozšíření možností využívání bankovní identity, s níž lidé běžně zacházejí, zvýší podle předkladatelů dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti a povede k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-Governmentu.

Jediným rozšířenějším státním nástrojem pro elektronickou identifikaci jsou nyní občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem vydávané povinně od loňského července. Je k nim zapotřebí počítačový program a čtečka a aktivně je využívají podle důvodové zprávy jen desítky tisíc lidí.

(ČTK)