Zlato (oz) / USD
1 807,28
0,47 %
Zlato (oz) / CZK
42 505,44
0,20 %
EUR / USD
1,13
0,22 %
USD / CZK
23,52
0,26 %
Z domova
Visa: Češi preferují potvrzování plateb otiskem prstu před heslem

Čeští držitelé karet dávají přednost biometrickému potvrzování plateb, a to například ověřením otisku prstu, před těmi tradičními, mezi které patří třeba heslo. Vyplývá tak z průzkumu společnosti Visa mezi 1000 respondentů. Platby potvrzené biometrickými údaji jsou vnímány jako bezpečnější.

Využívání biometrických údajů hraje pro platební styk významnou roli, neboť odpovídá požadavkům evropské směrnice PSD2. Foto: iStock

Na 90 procent respondentů považuje otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou. Druhou nejbezpečnější variantou biometrie je podle spotřebitelů skenování oka. Neméně podstatným aspektem ovlivňujícím růst popularity biometrie je spolehlivost. Na 63 procent nakupujících v e-shopech opustí objednávku ještě před zaplacením a 19 procent z nich právě proto, že zapomenou heslo.

Využívání biometrických údajů hraje pro platební styk významnou roli, neboť odpovídá požadavkům evropské směrnice PSD2, která od loňského podzimu v ČR zavedla silné ověření klienta upravující transakce platebními kartami. Tato regulace bankám nařizuje důkladnější dvoufaktorovou kontrolu online plateb, aby zajistili, že platí vždy skutečný držitel karty. Použití biometrických údajů v praxi znamená ověřit totožnost zákazníka na základě jím registrovaným a spárovaným zařízením.

„Digitalizace v bankách a finančních institucích v Česku zažívá velký boom. Biometrie je moderním nástrojem, který pomáhá možné nástrahy překonávat. Jde ruku v ruce s legislativními nároky na bezpečnost a díky moderní technologii jsou dnešní metody ověření totožnosti snadnější a rychlejší než například standardní využívání hesel,“ uvedl generální ředitel Visa pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš.

Studie Visa potvrdila, že část zákazníků si svoje hesla do internetových obchodů nepamatuje a často je opakuje. To může vést ke krádeži dat či identity majitele karty. Stejné heslo na všech účtech používá 12 procent zákazníků e-shopů a na vícero účtech je opakuje až 61 procent. Kvůli opakujícím se heslům se ale stávají zranitelnými před útoky hackerů.

Na rozdíl od zasílání jednorázových kódů je biometrie vnímána jako rychlejší (63 procent) a jednodušší (64 procent). Spousta Čechů už navíc nějakou formu biometrie někdy použila. Ověření otisku prstu si v minulosti vyzkoušelo již 59 procent držitelů karet a 40 procent jej při placení využívá pravidelně. Ostatní metody jsou využívány spíše zřídka a například sken oka si vyzkoušelo teprve 13 procent uživatelů.

Průzkum také potvrdil rostoucí zájem o využívání biometrických údajů při placení. Celkem 34 procent držitelů karet označilo za velkou výhodu biometrie to, že takové údaje je na rozdíl od běžných hesel nemožné zapomenout či ztratit. Na 37 procent pak souhlasilo s tím, že s biometrií už si nemusí pamatovat více hesel.

(ČTK)