Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Většina poskytovatelů nebankovních úvěrů v ČR má český kapitál

Zhruba tři pětiny licencovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů v Česku má českého vlastníka. Mezi zahraničními převládají majitelé ze zemí bývalého Sovětského svazu, kterým patří zhruba 15 procent licencovaných subjektů a mezi kterými převažují vlastníci z Lotyšska a Estonska.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo před účinností zákona podle odhadů asi 55.000, nový zákon má trh výrazně pročistit. Foto: iStock

Téměř šest procent poskytovatelů nebankovních půjček vlastní někdo z Velké Británie, stejný podíl připadá na vlastníky z daňových rájů, Nizozemí a Kypru. U sedmi procent subjektů nelze z veřejně dostupných zdrojů dohledat majitele. Vyplynulo to ze statistik poradenské společnosti Bisnode, která je dnes poskytla ČTK.

Subjekty působící na úvěrovém trhu musí nově žádat Českou národní banku (ČNB) o licenci, pokud ji nemají, nesmí půjčky poskytovat. Licencování poskytovatelů úvěrů vstoupilo v platnost s účinností nového zákona o úvěru v prosinci 2016. Mezi kritéria patří například důvěryhodnost firmy, průhledné financování, odborná způsobilost či minimální počáteční kapitál společnosti.

Podle Bisnode povolení poskytovat nebankovní půjčky dostalo k 26. červnu od ČNB 85 firem, u tří pětin z nich jsou majoritními vlastníky firmy a u třetiny fyzické osoby. Padesát těchto společností ovládá český vlastník, u pěti je majitel z Lotyšska, u čtyř z Estonska a u dvou subjektů z Litvy. Ruský a ukrajinský kapitál je vždy u jedné společnosti.

Podle zjištění Bisnode nejvíce licencovaných poskytovatelů půjček, 72 procent, má registrované sídlo v Praze a v Moravskoslezském kraji, kde je jich sedm procent. Pětina subjektů jsou pak spíše menší společnosti, které vykazují tržby mezi deseti a 30 miliony korun, a 13 procent společností má obrat přesahující miliardu korun. Následují subjekty s tržbami mezi pěti a deseti miliony korun a s tržbami od 30 a 60 milionů korun.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo před účinností zákona podle odhadů asi 55.000, nový zákon má trh výrazně pročistit. Zákonné požadavky pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost původu peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova