Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Úspory lidí a firem od začátku pandemie stouply o půl bilionu korun

Úspory firem, živnostníků a domácností v ČR přesáhly na konci prvního čtvrtletí 4,3 bilionu korun. Od konce února 2020, tedy od začátku pandemie, tak objem úspor v ekonomice vzrostl o 499 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Největší měrou se na tomto nárůstu podílely domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 miliard korun. Úspory firem stouply o 117 miliard a úspory živnostníků o 19 miliard korun. Foto: iStock

Zatímco v průběhu roku 2020 rostly úspory u všech skupin, letos je situace jiná. Domácnosti v prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun, ale objem úspor živnostníků i firem mírně klesl.

„Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí 2020, kdy se zvýšil o 92 miliard korun. Obě období mají společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Naopak úspory živnostníků a firem v prvním čtvrtletí mírně klesly, především kvůli výraznému propadu během března. Ještě v lednu se objem úspor zvýšil u všech skupin, v únoru se poprvé snížil mezi živnostníky a v březnu se k dalšímu poklesu úspor živnostníků přidal i pokles úspor firem. Dohromady se tak v prvním čtvrtletí úspory živnostníků snížily o 721 milionů korun a úspory firem o 2,4 miliardy korun.

„I když to není na první pohled zřejmé, úspory živnostníků se během února a března snížily poměrně výrazně. Za dva měsíce klesly o deset miliard korun a dostaly se na úroveň z konce listopadu. Zároveň se výrazně zhoršila jejich schopnost splácet úvěry. Ukazuje se tak, že současná situace se pro řadu z nich zhoršuje,“ upozornila Kameníčková.

Podíl nesplácených úvěrů se mezi živnostníky zvyšuje pátý měsíc v řadě. Ke konci března činil 6,9 procenta z celkového objemu jejich bankovních úvěrů. Ještě koncem října to bylo 4,6 procenta. Splácení úvěrů se zhoršuje postupně od konce října, kdy bylo ukončeno úvěrové moratorium. Hůře splácejí nejen živnostníci, ale i firmy a domácnosti. Lidé se zpožďují se splátkami především u spotřebitelských úvěrů, naopak hypotéky splácejí víceméně stále dobře, podotkla Kameníčková.

Objem nesplácených úvěrů na celkovém dluhu vzrostl od konce října u hypoték o desetinu, u firemních úvěrů o čtvrtinu, u spotřebitelských úvěrů domácností o třetinu a mezi živnostníky o polovinu.

Zatímco objem nesplácených úvěrů roste, objem dluhu firem, živnostníků a domácností spíše stagnuje. Od konce prvního čtvrtletí 2020 do konce letošního prvního čtvrtletí se objem firemních úvěrů snížil o dvě procenta, objem úvěrů pro živnostníky o dvě procenta vzrostl a objem úvěrů domácnostem stoupl o sedm procent.

V prvním čtvrtletí 2021 objem úvěrů pro domácnosti vzrostl o 28 miliard (dvě procenta), u firemních úvěrů o 13 miliard (jedno procento), zatímco u úvěrů pro živnostníky se o 337 milionů (jedno procento) snížil. „Úvěrovou aktivitu v současnosti jednoznačně táhnou úvěry na bydlení. Firmy ani živnostníci nemají na jedné straně chuť pouštět se do výrazných investic financovaných úvěry, na druhou stranu jsou jejich žádosti bankami posuzovány mnohem přísněji než dříve,“ dodala Kameníčková.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova