Zlato (oz) / USD
1 894,90
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

UniCredit Bank: Investice do realit byly v srpnu méně nevýhodné než v červenci

Investice do rezidenčních nemovitostí byly v srpnu mírně méně nevýhodné než v červenci. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměru úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 3,05 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se tak podle ukazatele nadále nevyplácí.

nemovitost
Hrubá roční výnosnost nájemného na průměru krajských měst vzrostla stejně jako v předchozím měsíci o šest bodů na 4,19 procenta. Foto: iStock

Směrem vzhůru indikátor táhlo meziměsíční zdražení nájmů a mírný pokles sazeb hypoték, v opačném směru se projevil růst cen bytů a růst výnosů vládních dluhopisů. Hrubá roční výnosnost nájemného na průměru krajských měst vzrostla stejně jako v předchozím měsíci o šest bodů na 4,19 procenta.

Z jednotlivých krajských měst byly nejméně nevýhodné nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě. Na opačném konci žebříčku se do vedení vrátilo Brno, následované Českými Budějovicemi a Prahou. Meziměsíčně indikátor vzrostl v osmi krajských městech, nejvíce ve Zlíně (o 27 bodů), Ostravě a Ústí nad Labem (o 18 bodů) kvůli poklesu cen bytů a zdražení nájmů. Meziměsíční pokles indikátoru nastal především v Jihlavě a Českých Budějovicích kvůli růstu cen bytů a v Liberci kvůli zlevnění nájmů.

„Celkem vzato se nadále domníváme, že ceny nemovitostí budou ve zbytku letošního roku v zásadě stagnovat a celoroční pokles cen se ustálí okolo pěti procent,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. V dalších letech by podle něj ceny bytů mohly stagnovat či pomalu růst, což by znamenalo pomalé vyfukování cenové bubliny cestou poklesu reálných cen bytů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova