Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukončení intervencí by mohlo vyvolat větší tlak na přijetí eura

Nedávný odchod České národní banky od udržování umělého kurzu koruny může přinést větší tlak na vládu, aby stanovila cílový termín pro přijetí eura, parafrázovala agentura Reuters výroky nového člena bankovní rady Oldřicha Dědka. Ve videorozhovoru zveřejněném na webových stránkách naší centrální banky Dědek připomněl, že čeští vývozci měli po tři roky bez kurzového rizika podmínky jako v eurozóně.

„Naši exportéři během kurzového závazku jako by žili tři roky v eurozóně bez nutnosti starat se o kursové riziko, bez nutnosti vynakládat peníze, které pak mohli použít na investice, zvýšení mezd. Nyní se dostanou do studených vod kurzové nestability, což pro ně bude znamenat určitou nevýhodu proti firmám, které s kursovým rizikem počítat nemusejí. Pokud by to mělo za následek větší tlak na vládu, aby konečně rozhodla o přijetí eura, pak to uvítám,“ řekl Oldřich Dědek ve svém prvním komentáři od svého únorového vstupu do bankovní rady.

Ačkoli čeští analytici jsou vesměs proti přijetí evropské měny, bývalý národní koordinátor pro zavedení eura je opačného mínění: „Největšími skeptiky jsou podle evropského statistického úřadu právě země, které euro nepoužívají, jako je Británie, Švédsko nebo Česko. Podíváte-li se na Slovensko, tak tam žádná nostalgie po koruně není. Proto si myslím, že naše odmítavé stanovisko je dané určitou neznalostí. O výhodách a nevýhodách eura bychom mohli dlouze diskutovat, ale to, že jsme proexportně orientovanou ekonomikou, přebíjí vše ostatní. A co pomáhá exportu, pomáhá i České republice.“

Předsudky kolem evropské měny

Eurozóna je podle nového člena bankovní rady významný projekt, velmi důležitý i pro českou ekonomiku. „Pokud se eurozóně nebude dařit, je mylné se domnívat, že nás česká koruna ochrání. A myslím si, že když je něco tak důležitého, je dobré být tam, kde se rozhoduje o zdraví eurozóny. Takto jsme odsouzeni sedět někde v čekárně. Myslím, že by bylo jednodušší sedět u jednacího stolu a podílet se na přijímání klíčových rozhodnutí,“ konstatoval Dědek.

Centrální banka sice o přijetí eura rozhodovat nemůže, slouží jen jako poradní orgán vlády, ale podle Dědka, by mohla pomoci otáčet veřejné mínění ve prospěch eura. „Je pravda, že současná podpora (eura – pozn.red.)) je na velmi nízké úrovni, myslím si ale, že je zde celá řada neodůvodněných předsudků. Česká národní banka má řadu erudovaných pracovníků, aby mohla pomoci vysvětlovat veřejnosti, o čem to euro je, a jaké jsou jeho výhody.“ V tom by podle Dědka mohla ČNB určitě přispět.

Prof. Ing. Oldřich Dědek, CSc. byl členem bankovní rady jako viceguvernér už v letech 1999 až 2005. S tím byla spojena pozice alternujícího guvernéra ve Světové bance. Od června 2005 přednáší na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. V roce 2012 získal titul profesora pro obor ekonomické teorie. Vzdělání si doplnil studijními pobyty na London School of Economics, University of Warwick a ve Federal Reserve Bank of Kansas City.

(rek)

Další z kategorie Z domova