Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Transformované fondy loni vydělaly klientům desetiny procenta

Transformované penzijní fondy v roce 2017 vydělaly klientům desetiny procenta, žádný z nich nepřekoná inflaci. Ta loni stoupla na 2,5 procenta. Vyplývá to z odhadů penzijních společností. O rok dříve tyto fondy při inflaci 0,7 procenta připsaly klientům v průměru výnos 0,8 procenta. V transformovaných fondech bylo na konci září 3,8 milionu účastníků.

V transformovaných penzijních fondech bylo na konci září 3,8 milionu účastníků. Foto: iStock

„Oficiální výnos Transformovaného fondu NN Penzijní společnosti za rok 2017 ještě není k dispozici, účetní závěrka podléhá schválení valnou hromadou NN. Podle doposud známých indikátorů se ale dá předpokládat výsledek na úrovni loňského roku, což bylo 0,6 procenta,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Rostislav Trávníček.

„Výnos transformovaného fondu není ještě vzhledem k uzávěrkovým operacím znám. Podle aktuálně dostupných dat za třetí kvartál loňského roku by mohl dosáhnout 0,9 procenta,“ uvedl mluvčí společnosti Axa Jiří Cívka.

Zatím odhady

Zhodnocení transformovaného fondu PS České pojišťovny za rok 2017 očekává ředitel Marcel Homolka na obdobné úrovni jako v roce 2016, tedy v řádu desetin procent. Jeho přesnou výši schválí valná hromada společnosti na jaře. Allianz PS odhaduje zhodnocení transformovaného fondu 0,3 až 0,4 procenta. PS České spořitelny jej odhadla na 0,5 procenta.

Richard Siuda z Conseq penzijní společnost pro ČTK odhadl, že se výnos transformovaného fondu za rok 2017 nebude zásadně lišit od výsledku roku 2016, což bylo 0,47 procenta. „Ale to je opravdu jen od boku,“ podotkl. Penzijní společnosti ČSOB a Komerční banky výsledky odhadovat nechtěly.

„Rozmezí zhodnocení bude od garantované nuly do desetin procenta,“ uvedl analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Za první tři kvartály bylo anualizované zhodnocení 0,6 procenta, což je prostý průměr za všechny transformované fondy. Finální průměr bude pravděpodobně nižší vzhledem ke korekci cen českých státních dluhopisů, která odstartovala v posledním čtvrtletí, dodal.

Nízká výkonnost

Výkonnost transformovaných fondů jednotlivých penzijní společností byla v posledních několika letech obecně velice nízká a zřídka se podívala přes jedno procento. „Za rok 2017 neočekávám nějakou zásadní změnu. Maximum, na které si klienti v rámci penzijního připojištění mohou sáhnout, se bude pohybovat okolo 1 až 1,25 procenta,“ řekl ČTK investiční analytik Broker Consulting Martin Novák.

Je to podle něj dáno tím, že penzijní společnosti si díky nastavení systému penzijního připojištění (tedy garance nezáporného zhodnocení na úrovni kalendářního roku) nemohou dovolit investovat peníze klientů do rizikovějších a potenciálně výnosnějších cenných papírů a jsou nuceny investovat velmi konzervativně. Státní dluhopisy ale mají velmi nízký výnos, vysvětlil.

V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, bylo na konci třetího čtvrtletí 2017 podle údajů Asociace penzijních společností 3,76 milionu lidí. To bylo o asi 217 000 méně než na konci roku 2016.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova